de nya pensionsbeskeden
Skriftlig fråga 2002/03:394 av Sidén, Anita (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2003-01-13
- Anmäld
- 2003-01-21
- Besvarad
- 2003-01-22
- Svar anmält
- 2003-01-23
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 13 januari
Fråga 2002/03:394
av Anita Sidén (m) till statsrådet Berit Andnor om de nya pensionsbeskedenFörsäkringskassorna i landet har blivit nedringda av pensionärer som är oroliga och tror att de skulle få en lägre pension. Det har framför allt varit pensionärer som tidigare varit offentligt anställda men också de som får mer än en ersättning från Försäkringskassan till exempel änkepension.
Anledningen till pensionärernas oro är att pensionsbeskeden har delats upp i olika försändelser. Tidigare samordnades den allmänna pensionen med tjänstepensionerna. En annan anledning är att en pensionär som fått olika pensionsförmåner genom olika beslut fick information om sina beslut i olika försändelser. Dessutom kom kuverten på olika dagar.
De första beskeden, som skickades ut i december, omfattade bara ålderspensionen. Först den 16 januari, när de nya insättningsbeskeden kommer, får var och en veta hur stor tjänstepensionen blir. Fram till dess får de nöja sig med beskedet att pensionerna inte kommer att bli lägre än tidigare.
Pensionsbeskeden bör även fortsättningsvis kunna samordnas så att informationen om pensionerna blir lättbegriplig.
Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att samordning och förbättring av informationen till landets pensionärer ska ske?
Svar på skriftlig fråga 2002/03:394 besvarad av Berit Andnor
den 22 januari
Svar på fråga 2002/03:394 om de nya pensionsbeskeden
Statsrådet Berit Andnor
Anita Sidén har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att samordning och förbättring av informationen till landets pensionärer ska ske.
Från och med januari 2003 har alla delar av pensionsreformen trätt i kraft och de ca 2,2 miljoner personer som i december 2002 uppbar någon form av allmän pension har fått sin pension omräknad och nya pensionsbesked har sänts ut till dem.
Från årsskiftet har också en omläggning i utbetalningsadministrationen genomförts. Omläggningen berör ca 600 000 personer som tidigare varit statligt eller kommunalt anställda. Både deras allmänna pension och deras statliga eller kommunala tjänstepension betalades tidigare ut av KPA AB (KPA) respektive Statens pensionsverk (SPV). Från och med januari i år ska i stället försäkringskassan betala ut den allmänna pensionen medan KPA och SPV betalar ut tjänstepensionen.
Jag vill gärna framhålla att det tekniska genomförandet av den mycket omfattande pensionsreformen och omläggningen av utbetalningsadministrationen har fungerat mycket bra. Det allra viktigaste @ att alla pensionärer får rätt pension i rätt tid @ har fungerat som det var avsett. Detta är mycket glädjande.
Informationen om den nya pensionen har däremot inte fungerat bra. Precis som Anita Sidén säger har beskeden om den nya pensionen inte kommit samlat och informationen om detta har varit bristfällig. Därtill har besluten varit svårbegripliga.
Våra pensionärer har rätt till en bra information om sina pensioner vilket är särskilt angeläget när vi nu sjösätter ett nytt pensionssystem. Det är beklagligt att den otillräckliga informationen oroat många pensionärer och lett till att de trott att deras pension skulle sänkas när det för de allra flesta är precis tvärtom.
Med anledning av detta har jag fört samtal med ansvariga för RFV, SPV och KPA för att diskutera informationen och i syfte att förvissa mig om att den i framtiden blir bättre.
Utvecklingen går mot att pensionsinkomsten kommer från flera utbetalare. Ett sätt att underlätta för den enskilde att få en bild av den samlade pensionen är att inrätta en Internetbaserad informationstjänst som visar en persons alla pensionsrättigheter. I budgetpropositionen för 2003 ställde sig därför regeringen positiv till en sådan samlande portal.
Jag kommer att följa det framtida arbetet med information till pensionärer noggrant och regeringen kan få anledning att återkomma med förslag i frågan.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

