De nya hastighetsgränserna

Skriftlig fråga 2008/09:31 av Svensson Smith, Karin (mp)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2008-09-24
Anmäld
2008-09-25
Besvarad
2008-10-01
Svar anmält
2008-10-02

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 24 september

Fråga

2008/09:31 De nya hastighetsgränserna

av Karin Svensson Smith (mp)

till statsrådet Åsa Torstensson (c)

I samband med regeringsuppdraget att ändra hastighetsskyltningen på våra vägar fastställde Vägverket kriterier för hur skyltningen skulle genomföras. Enligt uppgifter i medierna kommer den skyltning Vägverket just nu är i färd med att genomföra inte oväsentligt att avvika från dessa principer. Högre hastigheter innebär förutom högre och allvarligare olycksfrekvens även större påverkan på klimatet.

Mot denna bakgrund skulle jag vilja ha besked om:

Vad kommer, enligt statsrådets bedömning, avvikelserna från skyltningsprinciperna netto (inklusive sekundära effekter på trafikarbetet av höjda snittfarter) att betyda för det beräknade antalet dödade och skadade per år på våra vägar, och avser statsrådet att ta något initiativ i saken?

Svar på skriftlig fråga 2008/09:31 besvarad av Statsrådet Åsa Torstensson

den 1 oktober

Svar på fråga

2008/09:31 De nya hastighetsgränserna

Statsrådet Åsa Torstensson

Karin Svensson Smith har frågat mig vad de i medierna påstådda avvikelserna från skyltningsprinciper vid beslut om nya hastighetsgränser kommer att betyda för trafiksäkerheten. Karin Svensson Smith undrar också om jag avser att ta något initiativ i saken.

Någon systematisk översyn av hastighetsgränserna har inte skett sedan systemet infördes 1971. Huvudsyftet med den översyn som nu Vägverket genomför är att med hjälp av de nya hastighetsgränserna 80, 100 och 120 kilometer per timme bättre anpassa hastighetsgränserna till de transportpolitiska målen och att samtidigt få bättre förståelse och efterlevnad. Vägverkets mål är att denna översyn ska minska antalet dödade med tio personer per år, bidra till minskade koldioxidutsläpp och dessutom vara samhällsekonomisk effektiv.

Vid den översyn av hastighetsgränserna som genomförs under åren 2008 och 2009 används nya stödkriterier. Dessa kriterier motsvarar en långsiktig målbild, till exempel att endast mötesfria vägar kan ha en hastighetsgräns på 100 kilometer per timme eller mer. Då det inte är realistiskt att uppfylla dessa kriterier på kort sikt måste vi successivt anpassa hastighetsgränserna. Vägverket måste alltså kunna ta hänsyn till övriga transportpolitiska mål liksom acceptans hos trafikanterna.

Jag har gott hopp om att Vägverkets arbete med översynen leder till att hastighetsgränssystemet bidrar till såväl ökad trafiksäkerhet som till de övriga transportpolitiska målen.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.