de mänskliga rättigheterna i Iran
Skriftlig fråga 2002/03:1245 av Runegrund, Rosita (kd)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2003-07-17
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Besvarad
- 2003-08-22
- Anmäld
- 2003-09-16
- Svar anmält
- 2003-09-16
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 17 juli
Fråga 2002/03:1245
av Rosita Runegrund (kd) till utrikesminister Anna Lindh om de mänskliga rättigheterna i IranLäget i Iran är mycket oroande. I dag, den 16 juli, rapporteras att den kanadensiska journalisten och fotografen Zahra Kazemi dog av misshandel. Enligt en rapport från hälsovårdsministern i Iran dog hon av en blödning i hjärnan orsakad av slag.
De senaste dagarna har flera journalister och fotografer fängslats i Iran. Även studentledare har gripits utan anledning. Det beror givetiv på den oro och de demonstrationer som till exempel studenterna är en aktiv del av. Ledningen fruktade stora protestdemonstrationer kring 9 juli och grep då 4 000 människor trots att inga stora demonstrationer genomfördes.
Den bristande respekten för de mänskliga rättigheterna är uppenbar. För en månad sedan svarade utrikesministern på ett par andra frågor rörande de mänskliga rättigheterna i Iran. Sedan dess har situationen dock förvärrats.
Med anledning av det ovan anförda vill jag ställa följande fråga till statrådet Anna Lindh:
Vilka åtgärder avser utrikesministern att vidta med anledning av att situationen i Iran under sommaren blivit mycket allvarlig med avseende på bristande respekt för de mänskliga rättigheterna?
Svar på skriftlig fråga 2002/03:1245 besvarad av Anna Lindh
den 22 augusti
Svar på fråga 2002/03:1245 om de mänskliga rättigheterna i Iran
Utrikesminister Anna Lindh
Rosita Runegrund har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta med anledning av att situationen i Iran under sommaren blivit mycket allvarlig när det gäller bristen på respekt för mänskliga rättigheter. Rosita Runegrund nämner särskilt det tragiska fallet med den iransk-kanadensiska journalisten Zahra Kazemi som nyligen dog i iranskt fängelse.
Regeringen och EU delar Rosita Runegrunds oro för MR-situationen i Iran och inte minst när det gäller omständigheterna kring Zahra Kazemis död. EU:s utrikesministrar uttryckte bestörtning över hennes våldsamma död vid sitt möte den 21 juli, då man även välkomnade att president Khatami beordrat en undersökning i omständigheterna. EU:s utrikesministrar erinrade om Irans skyldighet att utreda händelsen och även att åtala de ansvariga. Vicepresident Mohammad Ali Abtahi har senare i ett uttalande sagt att det troligen rör sig om ett mord. Hittills har fem personer anhållits misstänkta för mordet, eller inblandning i det. Två av dem har släppts mot borgen.
Uppgiften att Zahra Kazemis mor hotats för att gå med på att kroppen skulle begravas i Iran är oroväckande. Zahra Kazemi var kanadensisk medborgare och både hennes anhöriga och den kanadensiska regeringen uttryckte önskemål om att kvarlevorna av den avlidna skulle skickas till Kanada för obduktion och begravning där. Då detta inte medgavs kallades Kanadas ambassadör i Iran hem.
Även vår oro över de övriga fängslanden som skett i samband med sommarens demonstrationer uttrycktes vid utrikesministrarnas rådsmöte den 21 juli. Sverige och hela EU följer noga utvecklingen i Iran och för en särskild MR-dialog med Iran i syfte att förbättra respekten för mänskliga rättigheter där. Än så länge gör EU bedömningen att framsteg kan göras inom ramen för dialogen. Nästa möte i denna dialog planeras äga rum i september och därefter kommer en noggrann utvärdering att göras. Vi förväntar oss att konkreta framsteg görs i Iran som ett resultat av dialogen och uppmanade den 21 juli Iran att göra snabba framsteg. De bör inkludera skyndsam frigivning av personer vilka fängslats för att ha utövat sin yttrandefrihet.
Vi följer utvecklingen i Iran på MR-området och påtalar de brister vi registrerar.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

