De fortsatta skjutningarna och sprängningarna i Sverige
Skriftlig fråga 2020/21:3587 av Björn Söder (SD)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2021-09-02
- Överlämnad
- 2021-09-03
- Anmäld
- 2021-09-08
- Svarsdatum
- 2021-09-15
- Besvarad
- 2021-09-15
- Sista svarsdatum
- 2021-09-15
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)
Återkommande ställer jag frågor till justitie- och migrationsministern om vilka åtgärder han vidtar för att komma till rätta med den eskalerande kriminaliteten i Sverige. Lika återkommande svarar han med vilka ”satsningar” som regeringen gör genom olika straffskärpningar, sitt ”34-punktsprogram” och att man gör den största satsningen någonsin på Polismyndigheten.
Trots detta upplever många med mig att ingenting händer. I stället fortsätter kriminaliteten att frodas som aldrig förr.
Bara en snabb nyhetsskanning för den senaste veckan visar:
25 augusti: Misstänkt skottlossning i Linköping.
25 augusti: Skottlossning i Åstorp.
25 augusti: Sprängning i Uppsala.
25 augusti: Man knivhuggen i Västerås.
26 augusti: Skottlossning söder om Arlanda.
26 augusti: Skottlossning i Malmö.
27 augusti: Knivbråk i Göteborg.
27 augusti: Man knivhuggen i Skogås.
27 augusti: Man knivhuggen i Uppsala.
28 augusti: Skottlossning i södra Malmö.
28 augusti: Misstänkt skottlossning i Alby.
28 augusti: Man knivhuggen i centrala Borås.
28 augusti: Man knivskuren i Västerås.
29 augusti: Skottlossning i Hägersten.
29 augusti: Skottlossning i Bredäng.
29 augusti: Skottlossning i Tensta.
29 augusti: En man skjuts i Helsingborg.
30 augusti: Skott mot en villa i Vallentuna.
30 augusti: Två män skjuts i Hjulsta.
30 augusti: Bilbränder i Västerås.
2 september: Bilbränder på Kryddhyllan i Angered i Göteborg.
2 september: Sprängning i ett flerfamiljshus i Helsingborg.
2 september: Sprängning i Värnamo med ett dödsfall.
Utöver det har personer blivit rånade, kidnappade och misshandlade, och bilar har bränts.
Det kan ju inte definieras som något annat än ett kapitalt misslyckande från regeringens sida, med justitie- och migrationsministern som ytterst ansvarig. I många andra länder hade en minister avgått efter att ständigt misslyckas med att åtgärda problemen, men justitie- och migrationsministern tycks sakna självinsikt och inser inte sina egna tillkortakommanden.
Jag vill åter fråga justitie- och migrationsminister Morgan Johansson:
Vilka åtgärder tänker ministern vidta för att komma till rätta med skjutningarna, sprängningarna och annan brottslighet, och har ministern övervägt att lämna över sitt politiska ansvar till någon annan genom att avgå?
Svar på skriftlig fråga 2020/21:3587 besvarad av Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)
Svar på fråga 2020/21:3587 av Björn Söder (SD)
De fortsatta skjutningarna och sprängningarna i Sverige
Björn Söder har frågat mig vilka åtgärder jag tänker vidta för att komma till rätta med skjutningarna, sprängningarna och annan brottslighet, och om jag har övervägt att lämna över mitt politiska ansvar till någon annan genom att avgå.
Som jag ett antal gånger redan har svarat Björn Söder anser jag att dagens situation har vuxit fram under lång tid. Brottsligheten måste därför bekämpas med ett brett, långsiktigt och beslutsamt arbete.
Regeringen bedriver ett omfattande arbete mot brottsligheten på flera fronter samtidigt. En central åtgärd är att kraftigt bygga ut Polismyndigheten och ge förutsättningar för ökad polisnärvaro i bland annat områden som särskilt drabbas av kriminella gäng. Redan nu finns fler poliser i Sverige än någon gång tidigare och antalet frihetsberövade individer med ledande positioner i de kriminella gängen är rekordmånga. Regeringen ser också till att de brottsbekämpande myndigheterna har effektiva verktyg. Exempelvis har det blivit enklare att använda kamerabevakning och det nya hemliga tvångsmedlet hemlig dataavläsning, som bland annat ger myndigheterna möjlighet att komma åt krypterad information, har införts. Flera åtgärder är också på gång. Bland annat utreds utökade möjligheter att använda hemliga tvångsmedel och förbättrade förutsättningar att använda biometri i brottsbekämpningen. Regeringen kommer låta utreda frågan om preventiva tvångsmedel för att förhindra allvarliga brott och fortsätter även att skärpa straffen. Bland annat remitteras nu de förslag på omfattande straffrättsliga åtgärder mot brott i kriminella nätverk som Gängbrottsutredningen nyligen lämnat. För att bryta nyrekryteringen till de kriminella gängen och förhindra att barn och unga dras in i kriminalitet utvecklar regeringen också det förebyggande arbetet i hela landet. Regeringen bereder bland annat förslag om att utveckla stödet till avhoppare och om att ge kommunerna ett lagstadgat ansvar att arbeta brottsförebyggande.
Regeringens och samhällets offensiv mot brottsligheten och otryggheten fortsätter med full kraft. Kriminella skjutningar, sprängningar och annan brottslighet kommer aldrig att accepteras i Sverige.
Stockholm den 15 september 2021
Morgan Johansson
Intressenter
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

