de baltiska staterna och Nato-medlemskap

Skriftlig fråga 1999/2000:1184 av Tolgfors, Sten (m)

Frågan är besvarad

Avslut
Skriftlig fråga är färdigbehandlat
Inlämnad:
2000-07-04
Besvarad:
2000-07-31
Anmäld:
2000-09-19

den 4 juli

Fråga 1999/2000:1184

av Sten Tolgfors (m) till statsminister Göran Persson om de baltiska staterna och Natomedlemskap

I en intervju för tidningarna Aamulehti och Turun Sanomat kräver Finlands president Tarja Halonen att Nato beslutar ansvarsfullt om att ta in nya medlemsländer. Hon betonar att man bör överväga vad medlemskap innebär för enskilda länder och områden.

Enligt presidenten skulle medlemskap för Estland, Lettland och Litauen särskilt påverka den säkerhetspolitiska situationen i Europa och norra Europa. Därför vore deras medlemskap "en mycket viktig sak" för Finland, enligt Halonen.

Sveriges regering har upprepade gånger nekat att aktivt stödja de baltiska staternas strävan efter Natomedlemskap. Skälet som regeringen angivit är att Sverige inte är medlem i Nato.

Nu visar den finske presidenten att icke-medlemmar både kan och bör uttala stöd för de baltiska grannländernas strävan efter Natomedlemskap. Därmed faller regeringens tidigare argumentation.

Natomedlemskap för våra baltiska grannar skulle påverka både deras och vår egen säkerhet positivt.

Ämnar statsministern att likt den finska presidenten uttala ett aktivt stöd för de baltiska staternas strävan efter Natomedlemskap?

Övrigt om skriftliga frågan