Dalabanans framtid
Skriftlig fråga 2015/16:906 av Solveig Zander (C)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2016-03-03
- Överlämnad
- 2016-03-03
- Anmäld
- 2016-03-04
- Svarsdatum
- 2016-03-16
- Besvarad
- 2016-03-16
- Sista svarsdatum
- 2016-03-16
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
till Statsrådet Anna Johansson (S)
Trafikverket har i förslag till järnvägsplan för 2017 beskrivit risken för hastighetssänkningar på Dalabanan mellan Uppsala och Hedemora. Enligt Dalabanans intressenter skulle hastighetssänkningarna kunna innebär förlängda restider med upp till 30 minuter från Uppsala till Sala och 45 minuter mellan Uppsala och Borlänge.
Nödvändig upprustning av den aktuella delen av Dalabanan ligger tidigast 2026 enligt Trafikverkets planer.
Dalabanan har stor betydelse för trafiken mellan Dalarna och Stockholm men har också en mycket stor betydelse för den regionala pendlingen i Uppsala län. Sedan Upptågettrafiken driftsattes i december 2012 har de skett en mycket kraftig ökning av pendlingen med tåg. Det har även märkts en positiv utveckling med befolkningstillväxt och etablering av arbetsplatser i Heby kommun.
En hastighetssänkning som skulle kunna leda till en nästan fördubblad restid mellan Heby och Uppsala skulle därför slå väldigt hårt mot regionen.
Min fråga till statsrådet Anna Johansson är:
Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att förbättra kvalitet och kapacitet på Dalabanan så att någon hastighetssänkning inte behöver genomföras?
Svar på skriftlig fråga 2015/16:906 besvarad av Statsrådet Anna Johansson (S)
Dnr N2016/01864/TIF | ||
Näringsdepartementet | ||
Infrastrukturministern | ||
Till riksdagen
Svar på fråga 2015/16:906 av Solveig Zander (C) Dalabanans framtid
Solveig Zander har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att förbättra kvalitet och kapacitet på Dalabanan så att någon hastighetssänkning inte behöver genomföras.
Järnvägen har en stor och betydelsefull roll i det svenska transportsystemet. Väl fungerande transporttjänster med tåg är viktigt för att uppnå flera av regeringens mål om hög sysselsättning, grundläggande tillgänglighet, en ökad andel kvalificerad industriproduktion samt minskad klimat- och miljöpåverkan.
Sverige har under många år satsat för lite resurser på drift och underhåll av järnvägssystemet vilket har bidragit till den problematik i form av förseningar och kapacitetsbrist som systemet dras med i dag. Regeringen anser att det är viktigt att förstärka underhållet för att minska trafikstörningar och andra problem som orsakar samhället och näringslivet onödiga kostnader samt för att öka järnvägens konkurrenskraft.
Regeringen har därför aviserat ett kraftigt förstärkt järnvägsunderhåll. Det handlar om 620 miljoner kronor under 2015 och 1 240 miljoner kronor per år under perioden 2016–2018. Regeringen har även i budgetpropositionen för 2016 föreslagit ytterligare fortsatta satsningar på järnvägsunderhållet med 400 miljoner kronor under perioden 2016–2019 samt en satsning på åtgärder i infrastrukturen för att främja resande med kollektivtrafik i landsbygd vilken uppgår till 850 miljoner kronor under perioden 2016–2019.
Det är Trafikverket och inte regeringen som ansvarar för att planera och genomföra de underhållsåtgärder som behövs i järnvägsnätet. Behoven av åtgärder är stora och det kommer att ta tid att genomföra dessa och det är nödvändigt att prioritera. Det befintliga järnvägssystemet måste
anpassas efter den situation som råder. Säkerheten prioriteras dock alltid
högst och anpassningar av hastigheten är en del av de åtgärder som kan behöva vidtas i avvaktan på underhållsåtgärder.
Stockholm den 15 mars 2016
Anna Johansson
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

