cykeltransport vid tågresa
Skriftlig fråga 2003/04:400 av Fremling, Lennart (fp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2003-12-03
- Anmäld
- 2003-12-04
- Besvarad
- 2003-12-10
- Svar anmält
- 2003-12-10
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 2003/04:400
av Lennart Fremling (fp) till statsrådet Ulrica Messing om cykeltransport vid tågresaFrån och med den 1 januari 2004 försvinner möjligheten att få sin cykel transporterad, då man själv åker tåg med SJ i Sverige. Detta skulle allvarligt begränsa möjligheten för svensk och internationell cykelturism, som är både miljövänlig och hälsobefrämjande.
Kvar finns då bara möjligheten att ta med cykeln på flyget, köra egen bil eller hyra cykel. Utländska cykelturister är vana vid att sådana transporter fungerar i de flesta länder och det vore beklagligt om Sverige skulle få dåligt rykte som cykelturistland.
Min fråga till statsrådet Ulrica Messing blir:
Avser statsrådet att göra något för att möjliggöra för tågresenärer att ta med sig en cykel även fortsättningsvis?
Svar på skriftlig fråga 2003/04:400 besvarad av Ulrica Messing
Svar på fråga 2003/04:400 om cykeltransport vid tågresa
Statsrådet Ulrica Messing
Lennart Fremling har frågat mig om jag avser att göra något för att möjliggöra för tågresenärer att ta med sig cykel på tåget även fortsättningsvis. Bakgrunden till frågan är att SJ AB enligt uppgift kommer att ta bort denna möjlighet nästa år.
I den kommersiella trafiken är det SJ AB som självständigt ansvarar för att planera och utföra sin trafik. Jag utgår från att den service som SJ AB väljer att erbjuda sina kunder sker med utgångspunkt från den faktiska efterfrågan. När det gäller den upphandlade trafiken är det Rikstrafiken och trafikhuvudmännen som ställer villkoren.
Rikstrafiken har i sina upphandlingar hittills inte krävt att resenären ska kunna få ta med sig cykeln på tåget. För att kunna göra det krävs att operatörerna har en organisation och fordon som klarar av detta. Jag delar dock Lennart Fremlings åsikt att cyklism är bra för både hälsan, miljön och turismen. Regeringen har därför för avsikt att ge Rikstrafiken i uppdrag att redovisa möjliga åtgärder för att underlätta kombinerade transporter med cykel och tåg.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
