civilpliktiga

Skriftlig fråga 2000/01:1619 av Gunnarsson, Rolf (m)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2001-08-27
Besvarad
2001-09-05
Anmäld
2001-09-18

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 27 augusti

Fråga 2000/01:1619

av Rolf Gunnarsson (m) till försvarsminister Björn von Sydow om civilpliktiga

Jag har just fått en information från Civilpliktrådet om den sommarturné som rådet genomfört. Man påpekar att grunden för pliktutbildning är att känna till vad man ska lära sig och hur kunskapen ska användas.

Nu konstaterar rådet i sin summering:

"Under turnén kom det fram att i stort sett ingen av flygplatsbrandmännen vi pratade med kunde svara på vad som ska hända med dem om det skulle bli krig. De kunde inte sätta fingret på sin exakta uppgift, vart de skulle hamna samt på vilka villkor de skall tjänstgöra".

Rådet konstaterar helt riktigt att det är anmärkningsvärt att många lägger 10 månader av sitt liv på en utbildning de inte känner syftet med. Här har helt klart en lucka uppstått då det gäller att informera om inriktning med civilplikttjänstgöringen.

Vad avser statsrådet att vidtaga för åtgärder så att informationen och utbildningen, kring inriktning m.m. för de civilpliktiga blir bättre?

Svar på skriftlig fråga 2000/01:1619 besvarad av försvarsminister Björn von Sydow

den 5 september

Svar på fråga 2000/01:1619 om civilpliktiga

Försvarsminister Björn von Sydow

Rolf Gunnarsson har frågat mig vilka åtgärder jag avser vidta så att informationen om utbildning kring inriktning m.m. för totalförsvarspliktiga som fullgör civilplikt blir bättre.

Frågeställningen är föranledd av att Civilpliktsrådet under sommaren 2001 har konstaterat att "ingen av flygplatsbrandmännen vi pratade med kunde svara på vad som skall hända dem om det skulle bli krig. De kunde inte sätta fingret på sin exakta uppgift, vart de skulle hamna samt på vilka villkor de skall tjänstgöra".

Civilpliktsrådet har även informerat mig i dessa frågor, och jag delar i stort den kritik som framförs. Det är enligt min mening oerhört viktigt att de utbildande myndigheterna är tydliga i sin informationsgivning. Totalförsvarsplikten bygger på rätt information och motiverade totalförsvarspliktiga.

Med totalförsvarsplikten säkerställs att det finns rätt utbildad personal för viktiga uppgifter inom totalförsvaret. Detta gäller såväl det militära som det civila försvaret.

Utbildningen av totalförsvarspliktiga till flygplatsbrandman har som syfte att inom totalförsvaret säkerställa räddningstjänsten på ett antal flygplatser. Ansvarig beredskapsmyndighet är Luftfartsverket. Beredskapskrav har lett till att totalförsvarspliktiga har skrivits in, grundutbildats och krigsplacerats vid en flygplats. Överstyrelsen för civil beredskap har beslutat om föreskrifter för utbildningstidens längd och genomförande efter hörande av Luftfartsverket.

Det åligger Totalförsvarets pliktverk att i samband med mönstring och inskrivning till utbildning med totalförsvarsplikt samt, efter det att utbildningen påbörjats, Luftfartsverket att ge tillräcklig information så att den totalförsvarspliktige förstår vad plikttjänstgöringen syftar till. Detta är en mycket viktig utgångspunkt för att skapa delaktighet och nå upp till uppställda utbildningsmål. Regeringen kommer att återkomma i frågan om information till totalförsvarspliktiga.

Regeringen kommer att i höstens försvarsbeslutsproposition och i en proposition om civila beredskapsfrågor våren 2002 redovisa sin syn på det fortsatta behovet av totalförsvarspliktiga med civilplikt med anledning av ett förändrat säkerhetspolitiskt läge.

Jag vill också avslutningsvis nämna att ansvaret inom Regeringskansliet för beredskapsplaneringen på luftfartsområdet åvilar Näringsdepartementet.

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.