Civilanställdas möjlighet att hålla förhör
Skriftlig fråga 2025/26:157 av Petter Löberg (S)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2025-11-05
- Överlämnad
- 2025-11-06
- Anmäld
- 2025-11-07
- Svarsdatum
- 2025-11-12
- Besvarad
- 2025-11-12
- Sista svarsdatum
- 2025-11-12
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
till Justitieminister Gunnar Strömmer (M)
Även om det har allokerats stora resurser till polisen har belastningen i vissa delar av verksamheten ökat kraftigt de senaste åren, och mycket tid går åt till administrativa uppgifter och enklare förhör som inte kräver polisiär kompetens.
Polismyndigheten har därför tidigare lämnat in en hemställan till regeringen om att ge civilanställda möjlighet att hålla enklare förhör. En sådan förändring skulle, enligt både Polismyndigheten och Polisförbundet, frigöra betydande polisiära resurser till yttre tjänst och bidra till kortare handläggningstider.
Min fråga är var detta ligger i processen. Det finns onekligen behov att öka den operativa närvaron och effektivisera arbetet i hela rättskedjan.
Mot denna bakgrund vill jag fråga justitieminister Gunnar Strömmer:
Vad avser ministern att göra för att ge civilanställda möjlighet att hålla enklare förhör?
Svar på skriftlig fråga 2025/26:157 besvarad av Justitieminister Gunnar Strömmer (M)
Svar på fråga 2025/26:157 Civilanställdas möjlighet att hålla förhör
till Justitieminister Gunnar Strömmer (M)
Svar på fråga 2025/26:157 av Petter Löberg (S)
Civilanställdas möjlighet att hålla förhör
Petter Löberg har frågat mig vad jag avser göra för att ge civilanställda möjlighet att hålla enklare förhör.
För att öka effektiviteten i utredningsverksamheten och stärka det brottsbekämpande arbetet har regeringen tagit fram promemorian Utökade befogenheter för civilanställda vid Polismyndigheten att utreda brott (Ds 2025:20). I promemorian lämnas förslag som gör det möjligt för civilanställda att i större utsträckning hålla förhör och delta i utredningar. Promemorian har remitterats och Regeringskansliet arbetar för närvarande med dessa förslag i syfte att stärka Polismyndighetetens utredningsverksamhet.
Stockholm den 12 november 2025
Gunnar Strömmer
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

