centralisering av länsarkiven
Skriftlig fråga 1999/2000:583 av Nilsson, Ulf (fp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2000-02-18
- Besvarad
- 2000-02-24
- Anmäld
- 2000-03-07
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 1999/2000:583
av Ulf Nilsson (fp) till kulturminister Marita Ulvskog om centralisering av länsarkivenFör den historiska forskningen är våra arkiv betydelsefulla. De används dagligen för bl.a. samhällsplanering och kulturvård.
Nu planerar lantmäteriverket att digitalisera lantmäteriets handlingar och genom scanning göra dem tillgängliga för datoranvändning. Detta är bra, eftersom tillgängligheten ökar och nedslitningen av gamla dokument blir mindre. Däremot är det mer tveksamt att man samtidigt tänker tömma länsarkiven och placera allt material på en eller några få platser i landet.
Dessa arkiv innehåller konkreta kulturföremål från en gången tid, med originalhandlingar från 1600-talet och framåt. Vid t.ex. visningar kan människor få en stark och omedelbar upplevelse och förståelse för kulturarvet. En central placering av arkiven skulle urvattna det regionala kulturarvet på olika håll i Sverige. Många typer av forskning kommer även i framtiden att kräva originalhandlingar. Studenter och forskare vid många universitet och vid regionala högskolor kommer att få försämrade möjligheter att bedriva forskning om arkivmaterialet försvinner från regionerna.
En möjlighet vore att utnyttja landsarkivens i dag fungerande organisation. I landsarkiven kommer dessutom annat arkivmaterial som har samband med lantmäteriarkiven att finnas kvar.
Avser kulturministern att vidta några åtgärder för att möjliggöra att originalhandlingar finns nära tillgängliga för den regionala forskningen?
Svar på skriftlig fråga 1999/2000:583 besvarad av kulturminister Marita Ulvskog
Svar på fråga 1999/2000:583 om centralisering av länsarkiven
Kulturminister Marita Ulvskog
Ulf Nilsson har frågat om jag avser att vidta några åtgärder för att möjliggöra att originalhandlingar finns nära tillgängliga för den regionala forskningen.
Vi är nog helt överens om att Lantmäteriverkets arkiv utgör en unik dokumentation av det svenska samhällets utveckling från 1600-talet och fram till nu. Handlingarna har därför stor betydelse för forskningen. De fyller också en viktig funktion inom förvaltningen. Beträffande den framtida förvaringen av dessa arkiv bereds frågan av ansvariga myndigheter och jag har inte någon rätt att ingripa i denna beredningsprocess. Jag utgår från att kravet på tillfredsställande tillgänglighet till handlingarna är en viktig faktor i det pågående beredningsarbetet.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
