Burlövs miljö
Skriftlig fråga 2003/04:1154 av Wahlgren, Marie (fp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2004-05-05
- Inlämnad
- 2004-05-05
- Besvarad
- 2004-05-11
- Svar anmält
- 2004-05-11
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 5 maj
Fråga 2003/04:1154
av Marie Wahlgren (fp) till miljöminister Lena Sommestad om Burlövs miljöPlanerna på att bygga om och nystarta Öresundsverket verkställs nu i rask takt. Verket kommer att bli den största energianläggningen i Sverige sedan kärnreaktorerna Oskarshamn 3 och Forsmark 3 byggdes 1985. Värmekraftverket ska producera 400 mWh, vilket motsvarar ungefär två tredjedelar av den återstående reaktorn i Barsebäck, samt 250 mWh värme. Anläggningen kan vara i drift tidigast 2007.
Detta har fått till följd att Sydkraft planerar för en ombyggnad av kraftledningsnäten i Burlövs kommun och att en ny naturgasledning också kan komma att byggas genom kommunen. Förutom att det ur miljöhänseende är mycket tveksamt att starta ett kraftverk baserat på fossila bränslen, innebär byggplanerna ytterligare belastning på Burlövs fysiska miljö.
Just nu är det upp till Energimyndigheten att fatta beslut om huruvida Sydkraft måste gräva ner kraftledningar i Burlöv eller inte. Till saken hör att Burlövs kommun är en av de kommuner som har minst tillgång till oexploaterad mark och störst belastning av nationell infrastruktur av alla Sveriges kommuner.
Vad avser ministern att göra för att förhindra att Burlövs miljö försämras till följd av beslutet att starta upp Öresundsverket?
Svar på skriftlig fråga 2003/04:1154 besvarad av Lena Sommestad
den 12 maj
Svar på fråga 2003/04:1154 om Burlövs miljö
Miljöminister Lena Sommestad
Marie Wahlgren har frågat mig vad jag avser att göra för att förhindra att Burlövs miljö försämras till följd av beslutet att starta Öresundsverket.
Marie Wahlgren uppger att Sydkrafts planerade energianläggning vid Öresundsverket fått till följd att bolaget planerar en ombyggnad av kraftledningsnäten i Burlövs kommun och att en naturgasledning kan komma att byggas genom kommunen. Marie Wahlgren uttrycker farhågor för att byggplanerna kommer att medföra ytterligare belastning på Burlövs kommuns fysiska miljö.
Miljödomstolen i Växjö bereder för närvarande en ansökan från Sydkraft om tillstånd enligt miljöbalken till uppförande och drift av en naturgaseldad anläggning för el- och värmeproduktion i anslutning till Öresundsverket i Malmö. Regeringen ska pröva tillåtligheten av sådana anläggningar som har en tillförd effekt om minst 200 megawatt. Domstolen ska i dessa fall överlämna tillåtlighetsfrågan till regeringen för avgörande.
Energimyndigheten bereder för närvarande en ansökan om tillstånd enligt ellagen till en kraftledning från Öresundsverket som är tänkt att dras genom Burlövs kommun. En ansökan om tillstånd ska innehålla en miljökonsekvensbeskrivning enligt miljöbalkens regler. Vidare ska miljöbalkens allmänna hänsynsregler och bestämmelser för hushållning med mark- och vattenområden tillämpas vid prövningen. Tillstånd får inte meddelas i strid med gällande detaljplaner eller områdesbestämmelser. En ansökan om tillstånd remitteras alltid till berörda kommuner. Enligt vad Regeringskansliet inhämtat har också Burlövs kommun framfört synpunkter beträffande den aktuella kraftledningen till Energimyndigheten. Energimyndighetens beslut kan överklagas av kommunen till regeringen.
Härutöver bereder Energimyndigheten en ansökan om tillstånd enligt naturgaslagen till uppförande av en mät- och reglerstation för naturgas i Staffanstorps kommun. Eventuell ledningsdragning efter stationen är inte tillståndspliktig enligt naturgaslagen. Skulle en ledning planeras från stationen genom Burlövs kommun blir plan- och bygglagens bestämmelser tillämpliga.
Regeringen har för närvarande inget pågående ärende vare sig enligt miljöbalken beträffande verksamheten vid Öresundsverket eller enligt ellagen, naturgaslagen eller plan- och bygglagen avseende kraftledningar eller naturgasledningar i Burlövs kommun. Jag kan inte som minister ingripa i den prövning som pågår vid domstolar eller andra myndigheter. Jag kan inte heller uttala mig i enskilda ärenden som kan komma att prövas av regeringen.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
