Brytning av alunskiffer i Närke

Skriftlig fråga 2006/07:106 av Sachet, Ameer (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2006-11-09
Inlämnad
2006-11-09
Besvarad
2006-11-15
Svar anmält
2006-11-16

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 9 november

Fråga

2006/07:106 Brytning av alunskiffer i Närke

av Ameer Sachet (s)

till näringsminister Maud Olofsson (c)

Det har ställts många frågor i riksdagen angående brytning av alunskiffer i Närke. I alunskiffern finns uran, i och med att världsmarknadspriserna går upp på uran så ökar även intresset för att bryta uran.

Tidigare har alunskiffer brutits i Kvarntorpsområdet i Kumla. Kommunen har lagt ned omfattande arbete och ekonomiska resurser på att återställa området, men det finns fortfarande stora miljöproblem. Trots hårda protester från både befolkning och kommunpolitiker har bolag fått nya undersökningstillstånd för skifferbrytning.

Kommunerna har i princip vetorätt för brytning av uranhaltigt material men om det från nationell synpunkt är synnerligen angeläget kan regeringen bortse från kommunens veto. Enligt bestämmelserna i Euratomfördraget är uran och annan klyvbar materia gemensam egendom för EU:s medlemsstater och kan innebära uranbrytning över huvudet på ett medlemsland.

Vilka åtgärder tänker statsrådet vidta för att brytning av uranhaltigt mineral inte ska bli aktuell i vare sig miljökänsliga eller andra områden i vårt land?

Svar på skriftlig fråga 2006/07:106 besvarad av Näringsminister Maud Olofsson

den 15 november

Svar på fråga

2006/07:106 Brytning av alunskiffer i Närke

Näringsminister Maud Olofsson

Ameer Sachet har frågat mig vilka åtgärder jag tänker vidta för att brytning av uranhaltigt mineral inte ska bli aktuell i vare sig miljökänsliga eller andra områden i vårt land.

Prospektering efter och brytning av uran regleras av minerallagen och av ett stort antal andra lagar där de viktigaste är miljöbalken, kulturminneslagen, kärntekniklagen och strålskyddslagen. De nu aktuella undersökningstillstånden för uran beslutades under den förra regeringen.

Anläggningar för brytning av uranhaltigt material ska tillåtlighetsprövas av regeringen enligt miljöbalken. Vid sådana prövningar har kommunen en vetorätt det vill säga regeringen får endast tillåta verksamheten om kommunfullmäktige i den kommun där en uranfyndighet ska brytas har tillstyrkt detta.

Jag anser att vi har en tydlig och bra lagstiftning med högt ställda krav. Denna lagstiftning är tillräcklig för att kunna hantera eventuella ärenden om brytning av alunskiffer både i miljökänsliga områden och andra områden.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.