Brottsoffrens situation

Skriftlig fråga 2006/07:462 av Lindgren, Else-Marie (kd)

Frågan är besvarad

Händelser

Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Inlämnad
2007-01-11
Anmäld
2007-01-16
Besvarad
2007-01-24
Svar anmält
2007-01-24

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 11 januari

Fråga

2006/07:462 Brottsoffrens situation

av Else-Marie Lindgren (kd)

till justitieminister Beatrice Ask (m)

Runtom i Sverige finns det många brottsofferjourer som erbjuder stöd och hjälp till människor som varit utsatta för brott. En rad åtgärder och reformer har genomförts på senare år för att förbättra brottsoffrens situation. Bättre ersättning och utökad rätt till målsägandebiträde har införts.

Sedan 2001 är polisen skyldig att informera brottsoffer om att de har rätt att få kontakt med den lokala brottsofferjouren. Undersökningar visar att alla polisdistrikt inte är lika bra på att tillfråga brottsoffer om deras behov av stöd och hjälp.

Rikspolisstyrelsen har upprättat en nationell handlingsplan som bland annat innebär att polisen själv ska ta reda på hur brottsoffer upplever polisens bemötande. Handlingsplanen har hittills inte lett till någon genomgripande förändring. Det krävs därför en uppföljning och utvärdering av Rikspolisstyrelsens nationella handlingsplan.

Vilka åtgärder avser justitieministern att vidta för att Rikspolisstyrelsens nationella handlingsplan ska få reell betydelse?

Svar på skriftlig fråga 2006/07:462 besvarad av Justitieminister Beatrice Ask

den 24 januari

Svar på fråga

2006/07:462 Brottsoffrens situation

Justitieminister Beatrice Ask

Else-Marie Lindgren har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att Rikspolisstyrelsens nationella handlingsplan ska få reell betydelse.

Else-Marie Lindgren har i frågan skrivit att Rikspolisstyrelsens nationella handlingsplan om polisens bemötande av brottsoffer inte lett till någon genomgripande förändring och att det därför krävs en uppföljning och utvärdering av planen.   

Den tidigare regeringen gav 2001 Rikspolisstyrelsen, Åklagarmyndigheten och Domstolsverket i uppdrag att utarbeta handlingsplaner för respektive myndighets brottsofferarbete. En utvärdering av handlingsplanerna kan vara en av flera åtgärder för att främja myndigheternas brottsofferarbete.

De flesta människor som drabbas av brott har behov av stöd och tydlig information. Grundläggande i regeringens brottsofferpolitik är rätten till ett bra och professionellt bemötande av myndigheter och andra personer som brottsoffret kommer i kontakt med.  

Regeringen har i regleringsbrev för budgetåret 2007 gett Rikspolisstyrelsen i uppdrag att vidta åtgärder för att säkerställa att det inom varje polismyndighet finns tillgång till kvalificerad kompetens att ge brottsoffer relevant information om de insatser som finns tillgängliga för brottsoffer i samhället. 

De olika polismyndigheterna och socialtjänsten har framträdande roller när det gäller att informera, stödja och hjälpa brottsoffer men jag vill understryka att alla myndigheter inom rättsväsendet har ett ansvar att bemöta brottsoffer på ett bra sätt. Jag vill också framhålla att det är angeläget för brottsoffren att samarbetet och samverkan mellan myndigheter och ideella organisationer fungerar.

När det gäller information till brottsoffer kommer den brottsofferportal som Brottsoffermyndigheten håller på att utforma att utgöra en betydelsefull informationskälla.

Jag kommer noga att följa det arbete som Rikspolisstyrelsen och rättsväsendets övriga myndigheter bedriver för att förbättra bemötandet av brottsoffer och vid behov återkomma med åtgärder för att ytterligare höja kvaliteten på detta arbete.  

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.