Bristen på studentbostäder
Skriftlig fråga 2016/17:1819 av Ewa Thalén Finné (M)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2017-08-17
- Överlämnad
- 2017-08-18
- Anmäld
- 2017-08-31
- Svarsdatum
- 2017-09-01
- Besvarad
- 2017-09-01
- Sista svarsdatum
- 2017-09-01
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
till Statsrådet Peter Eriksson (MP)
Nu efter sommaren drar studierna igång igen för många förväntansfulla studenter vid landets universitet och högskolor. Men för många studenter som kommit in på sitt livs drömutbildning väntar en dyster och problematiskt start på höstterminen. Bostadsbristen för landets studenter är nämligen även i år mycket stor, och många riskerar därför att stå helt utan en bostad inför terminsstarten.
Trots att byggandet av studentbostäder har kommit igång den senaste tiden är underskottet på studentbostäder fortfarande mycket stort. Boverkets senaste bostadsmarknadsenkät för 2017 visar nämligen att det råder fortsatt brist på studentboenden i flertalet högskolekommuner. 23 av landets 40 högskolekommuner uppger i år att de har ett underskott på studentbostäder. Det är samtliga kategorier av högskolekommuner, såväl stora som små, samt högskolekommuner i storstadsregionerna. Det är endast två kommuner, Piteå och Södertälje, som uppger att det finns ett överskott på studentbostäder i årets enkät.
Läget är alltså fortfarande mycket alarmerande, och för många stundeter är dyra andrahandskontrakt eller olagliga tredjehandskontrakt enda lösningen för att de inte ska tvingas tacka nej till sin utbildningsplats. En situation som vi naturligtvis inte kan eller ska acceptera.
Mot bakgrund av ovanstående vill jag därför fråga statsrådet Peter Eriksson:
Kommer statsrådet och regeringen att vidta några åtgärder för att komma till rätta med bristen på studentbostäder, och i så fall när?
Svar på skriftlig fråga 2016/17:1819 besvarad av Statsrådet Peter Eriksson (MP)
Dnr N2017/05224/PBB | ||
Näringsdepartementet |
Bostads- och digitaliseringsministern |
Till riksdagen
Svar på fråga 2016/17:1819 av Ewa Thalén Finné (M) Bristen på studentbostäder
Ewa Thalén Finné har frågat mig om jag och regeringen kommer att vidta några åtgärder för att komma till rätta med bristen på studentbostäder, och i så fall när.
Jag är, liksom Ewa Thalén Finné angelägen, om att det finns bostäder till våra studenter. Som jag framförde i ett frågesvar om bostadskrisen bland yngre, till frågeställaren i maj i år, är utvecklingen på studentbostadsmarknaden glädjande. I Boverkets bostadsmarknadsenkät framkommer mycket riktigt att det råder bostadsbrist i många högskolekommuner samtidigt som kommunerna bedömer att det kommer att påbörjas 6 200 studentbostäder under 2017. Ökningen av byggandet av studentbostäder är markant och antalet påbörjade studentbostäder är stort även i förhållande till studentbostadsbeståndet om ca 90 000 bostäder.
Regeringen har vidtagit ett antal åtgärder för att främja bostadsbyggande och etablering på bostadsmarknaden generellt. Till de insatser som direkt riktas till studentbostäder hör investeringsstödet om 3,2 miljarder kronor per år för anordnade av hyresbostäder och bostäder för studerande samt Akademiska Hus AB breddade uppdrag som innebär att de numera kan äga och bygga studentbostäder. I regeringens 22-punktsprogram för fler bostäder identifierades Akademiska Hus AB som en nyckelaktör för att bidra till bostadsbyggandet. Fram till 2021 planeras för mer än 11 000 studentbostäder varav 6 400 ska byggas i bolagets regi. Ytterligare 10 000 bostäder planeras mellan 2021 och 2026, varav Akademiska Hus AB kommer att stå för ungefär hälften. Utöver detta kommer Akademiska Hus AB att kunna bidra med mark för 7 000 vanliga bostäder.
Detta är åtgärder som torde ha bidragit till den positiva utvecklingen för studentbostadsbyggandet. I Stockholmsregionen där studentbostadssituationen varit särskilt svår har berörda aktörer initierat studentbostadssatsningen Sthlm6000+ med målet om 6 000 påbörjade bostäder fram till och med 2017.
En förutsättning för att studentbostadsbyggandet fortsätter är att kommunerna genom sitt bostadsförsörjningsansvar verkar för att behovet av bostäder för alla grupper i samhället tillgodoses, däribland studenter.
Regeringen kommer att fortsätta sitt omfattande arbete för att upprätthålla den höga nivån på bostadsbyggandet och ett bättre nyttjande av bostadsbeståndet. Dessa åtgärder kommer att gagna alla på bostadsmarknaden, även studenter.
Stockholm den 29 augusti 2017
Peter Eriksson
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

