Botox
Skriftlig fråga 2015/16:1240 av Anders W Jonsson (C)
Frågan är besvarad
Händelser
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Inlämnad
- 2016-05-18
- Överlämnad
- 2016-05-19
- Anmäld
- 2016-05-20
- Sista svarsdatum
- 2016-05-25
- Svarsdatum
- 2016-06-01
- Besvarad
- 2016-06-01
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
till Statsrådet Gabriel Wikström (S)
Botox är ett viktigt läkemedel, inte minst för behandling av svåra neurologiska sjukdomar. Preparatet används även vid kosmetisk behandling, bland annat för att under en kortare period dölja naturliga åldersförändringar. Det är ett förhållandevis dyrt läkemedel; en ampull kostar närmare 2 000 kronor.
Botox är ett läkemedel som framför allt används vid de kliniker som behandlar patienter med svåra sjukdomar, då ofta neurologiska. Skrivs preparatet ut på recept innebär det en rabatt, eftersom det omfattas av högkostnadsskyddet. Emellertid finns det rapporter som vittnar om att rabatten missbrukas. Det handlar om läkare som skriver ut preparatet på recept till individer som ska använda det vid kosmetisk behandling, något som innebär att rabatten, skattemedel, används i fel syfte.
Jag vill därför fråga statsrådet Gabriel Wikström:
Vilka åtgärder anser statsrådet att man kan vidta för att säkerställa att skattemedel inte används för att subventionera botox till kosmetisk behandling?
Svar på skriftlig fråga 2015/16:1240 besvarad av Statsrådet Gabriel Wikström (S)
Dnr S2016/03617/FS | ||
Socialdepartementet |
Folkhälso-, sjukvårds- och idrottsministern |
Till riksdagen
Svar på fråga 2015/16:1240 av Anders W Jonsson (C) Botox
Anders W Jonsson har frågat mig vilka åtgärder jag anser att man kan vidta för att säkerställa att skattemedel inte används för att subventionera botox till kosmetisk behandling.
Syftet med läkemedelsförmånerna är bl.a. att ändamålsenliga och säkra läkemedel ska kunna förskrivas till en rimlig kostnad för den enskilde. Systemet bidrar därigenom till en jämlik och tillgänglig vård. Det är viktigt att samhällets resurser – i detta fall de medel som avsätts för läkemedelsförmånerna – används till det som de är avsedda för. För att säkerställa detta behöver både förskrivning och expediering av läkemedel följas upp.
Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket (TLV) är den myndighet som enligt lagen (2002:160) om läkemedelsförmåner m.m. beslutar om vilka läkemedel som ska ingå i förmånssystemet. I 15 § denna lag anges som förutsättning att kostnaderna för användning av läkemedlet framstår som rimliga från medicinska, humanitära och samhällsekonomiska synpunkter, och att det inte finns andra tillgängliga läkemedel eller behandlings-metoder som vid en avvägning mellan avsedd effekt och skadeverkningar är att bedöma som väsentligt mer ändamålsenliga. TLV fattar sina beslut med beaktande av de tre grundläggande principerna i den etiska plattformen för prioriteringar i hälso- och sjukvården som riksdagen beslutat om, dvs. människovärdesprincipen, behovs- och solidaritetsprincipen och kostnadseffektivitetsprincipen. I vissa fall kan TLV besluta om att begränsa subventionen för ett läkemedel till ett visst användningsområde eller en viss patientgrupp eller förena ett subventionsbeslut med ett uppföljningsvillkor.
Förskrivaren ansvarar vid sin förskrivning för att regelverket om subvention följs, t.ex. att eventuella begränsningar enligt TLV:s beslut beaktas. Enligt läkemedelslagen (2015:315) ska den som förordnar eller lämnar ut läkemedel bl.a. iaktta kraven på sakkunnig och omsorgsfull vård. Inspektionen för vård och omsorg (IVO) utövar tillsyn över att förskrivningar av läkemedel görs på ett patientsäkert sätt.
Landstingen ansvarar för att erbjuda befolkningen en god hälso- och sjukvård och för detta krävs bl.a. att kvaliteten i verksamheten systematiskt och fortlöpande utvecklas och säkras. När det gäller läkemedelsanvändningen får landstingen uppgifter från E-hälsomyndigheten för både ekonomisk och medicinsk uppföljning enligt lagen (1996:1156) om receptregister.
TLV utövar tillsyn över att reglerna i lagen (2002:160) om läkemedelsförmåner m.m. och tillhörande föreskrifter följs. TLV har också undersökt följsamheten till begränsningar i subventionen för olika läkemedel med hjälp av data från landstingen.
Det är av stor vikt att berörda aktörer följer upp förskrivning och försäljning av läkemedel inom förmånerna och vidtar åtgärder vid behov.
TLV kan till exempel besluta om olika villkor och begränsningar för subvention om detta bedöms lämpligt. Vid misstanke om felaktiga förskrivningar bör anmälan göras till IVO.
Stockholm den 1 juni 2016
Gabriel Wikström
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

