Bistånd för att avskaffa hungern

Skriftlig fråga 2009/10:205 av Sachet, Ameer (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2009-11-18
Inlämnad
2009-11-18
Besvarad
2009-11-25
Svar anmält
2009-11-25

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 18 november

Fråga

2009/10:205 Bistånd för att avskaffa hungern

av Ameer Sachet (s)

till statsrådet Gunilla Carlsson (m)

FN:s mat- och jordbruksorgan FAO har hållit ett toppmöte om svälten i världen. FAO beräknar att vi har en miljard konstant hungriga och ett barn dör var sjätte minut av svält. Undernäringen i världen har ökat under senare år genom höjda matpriser, finanskrisen och klimatkrisen. Frågan är om FN:s millenniemål om att halvera fattigdomen och hungern i världen år 2015 jämfört med år 2000 kommer att kunna uppfyllas. FAO har förordat att utvecklingsländernas jordbruk skulle ges kraftigt ökat stöd under en längre period, 44 miljarder dollar per år. G8 har gjort vissa utfästelser om ökat stöd men FAO ifrågasätter om dessa räcker.

Vilka initiativ avser statsrådet att ta för att de rika länderna ska ge utvecklingsländernas jordbruk ett stöd som kan avveckla svält och hunger?

Svar på skriftlig fråga 2009/10:205 besvarad av Statsrådet Gunilla Carlsson

den 25 november

Svar på fråga

2009/10:205 Bistånd för att avskaffa hungern

Statsrådet Gunilla Carlsson

Ameer Sachet har frågat mig vilka initiativ jag avser att ta för att de rika länderna ska ge utvecklingsländernas jordbruk ett stöd som kan avveckla svält och hunger.

En särskild livsmedelssatsning om 100 miljoner kronor har gjorts i årets budget som främst kanaliserats till den internationella jordbruksfonden (Ifad), utöver det bidrag om 360 miljoner kronor som lämnats till den senaste påfyllnaden av fonden, för att användas i de fattigaste länderna för ökad jordbruksproduktion och minskad svält. Dessutom har bidrag om totalt 970 miljoner kronor lämnats till bland annat World Food Programme (WFP) och Unicef som bidrar till livsmedelsförsörjning och nutrition för i synnerhet utsatta grupper, till exempel flyktingar, kvinnor och barn.

Regeringen har arbetat aktivt för att stärka EU:s arbete och profil i arbetet mot svälten i förberedelserna för toppmötet om livsmedelssäkerheten i Rom den 16–18 november. En deklaration av stats- och regeringscheferna gavs som bland annat utlovade brådskande åtgärder på nationell, regional och global nivå för att uppnå millenniemål 1 samt att vända trenden av minskad nationell och internationell finansiering av jordbruk, livsmedelssäkerhet och landsbygdsutveckling i utvecklingsländerna och att verka för en ökning. Inom EU verkar Sverige också för att ta bort handelshinder och subventioner som försvårar utvecklingsländernas möjlighet till ekonomisk tillväxt och utveckling.

Vidare deltog regeringen i egenskap av EU-ordförande i det toppmöte i italienska l’Aquila i juli i år som enades om ett särskilt initiativ för att stärka den globala livsmedelsförsörjningen. Ett åtagande gjordes då om att 20 miljarder dollar ska satsas under den kommande treårsperioden på insatser för jordbruk och sociala skyddsnät som fångar upp de svagaste grupperna. Kvinnorna, som i många afrikanska länder söder om Sahara står för en övervägande del av arbetskraften inom jordbruket måste få ett större stöd. Trots att de är så viktiga för livsmedelsförsörjningen saknar de oftast säker tillgång till mark och andra produktiva resurser samt till yrkesutbildningar och finansiella tjänster för att kunna förbättra sin produktion och få tillgång till marknader.

Utvecklingsländernas egna politiska beslut och investeringar är också mycket viktiga element för att nå framgång i detta arbete under de kommande åren då det ytterst är länderna själva som har ansvar för det egna landets utveckling.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.