Bingohallar
Skriftlig fråga 2006/07:1612 av Tobé, Tomas (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2007-09-03
- Anmäld
- 2007-09-06
- Besvarad
- 2007-09-17
- Svar anmält
- 2007-09-18
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 3 september
Fråga
2006/07:1612 Bingohallar
av Tomas Tobé (m)
till finansminister Anders Borg (m)
Bingo har varit ett klassiskt svenskt folknöje sedan 1970-talet men har på senare år mötts av en allt hårdare konkurrens från andra spelformer. Bingohallarna drivs i de flesta fall av allianser bestående idrottsföreningar men även som driftsbolag och kommersiella servicebolag. För idrottsföreningarna lokalt ger verksamheten fortfarande viktiga intäkter och därför har ett utvecklingsarbete påbörjats för att anpassa bingohallarna till den nya konkurrenssituationen.
Enligt uppgift avser nu AB Svenska Spel att etablera sig på denna marknad och betydande investeringar är planerade. Dess önskan är att etablera ett rikstäckande operatörsbolag som i konkurrens med de kvarvarande lokala operatörerna driver bingohallarna. AB Svenska Spel finns visserligen redan i dag närvarande i bingohallarnas verksamhet genom Jack och Miss Vegas-automaterna men denna förändring skulle givetvis ge bolaget en ny plattform för att nå konsumenter.
Vilka åtgärder avser finansministern att vidta om AB Svenska Spel startar bingohallar i konkurrens med den lokala idrottsrörelsen?
Svar på skriftlig fråga 2006/07:1612 besvarad av Finansminister Anders Borg
Svar på fråga
2006/07:1612 Bingohallar
Finansminister Anders Borg
Tomas Tobé har frågat mig vad jag avser att vidta för åtgärder om AB Svenska Spel startar bingohallar i konkurrens med den lokala idrottsrörelsen.
Inledningsvis vill jag berätta att regeringen nyligen tillsatt en särskild utredare (dir. 2007:79 En stärkt och moderniserad spelreglering) som bland annat ska föreslå hur en uppstramning och modernisering av regelverket kan ske i syfte att stärka de allmänna skyddsbehov som ska stå i förgrunden för svensk spelpolitik, inklusive marknadsföringsrestriktioner och tydligare krav på de statligt kontrollerade bolagen. Utredaren ska också överväga om och inom vilka spelformer det är lämpligt att i ordnade former släppa in fler aktörer på den svenska marknaden.
Regeringens avsikt är att både förbättra förutsättningarna för en väl fungerande spelmarknad och säkra de sociala skyddsintressena.
När det gäller den specifika frågan om bingohallar har jag från AB Svenska Spel inhämtat uppgiften att bolaget har sökt och beviljats tillstånd att anordna lotteri i form av bingospel. Det är Länsstyrelsen i Stockholms län och inte regeringen som med stöd av lotterilagen (1994:1000) har prövat och gett AB Svenska Spel detta tillstånd. Bolaget har således fått sin ansökan prövad och beviljad utifrån samma förutsättningar som övriga aktörer på marknaden som uppfyller kraven för att få ett sådant tillstånd.
En annan fråga är att jag som företrädare för AB Svenska Spels ägare kan ha synpunkter på vilka områden som bolaget ska verka på. Som jag tidigare berättat så har regeringen tillsatt en särskild utredare som bland annat har fått i uppdrag att belysa lämpligheten av att staten bedriver bingospel och se över hur nuvarande modell för tillståndsgivning fungerar samt hur ideella föreningar påverkas av den ökade konkurrensen från inhemska och utländska aktörer. Regeringen har i direktiven också pekat på vikten av att Sveriges föreningsliv kan fortsätta att utvecklas och att resurser även i framtiden ställs till föreningslivets förfogande. Jag finner i nuläget inga skäl att vidta några förändringar innan utredningen slutfört sitt arbete.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
