bilstöd

Skriftlig fråga 2004/05:926 av Brodén, Anne Marie (m)

Frågan är besvarad

Anmäld:
2005-02-10
Inlämnad:
2005-02-10
Besvarad:
2005-02-16
Svar anmält:
2005-02-16

den 10 februari

Fråga 2004/05:926

av Anne Marie Brodén (m) till socialminister Berit Andnor om bilstöd

Då utrustning av den typ som bekostas enligt reglerna för det statliga bilstödet behöver repareras kan bilstödsberättigade ibland tvingas ansöka om en helt ny utrustning endast därför att utrustningen inte från början har bekostats av Försäkringskassan. Detta kan exempelvis bli fallet om en bilstödsberättigad köper en bil med färdigmonterad utrustning, utan att ansöka om bilstöd.

I ett specifikt fall kostar reparationen av befintlig utrustning enligt uppgift mellan 2 000 och 6 000 kr, medan installation av en helt ny utrustning i samma bil kostar mellan 100 000 och 200 000 kr. Det förefaller som resursslöseri att Försäkringskassan å ena sidan kan bevilja stöd till en helt ny utrustning, men å andra sidan vägrar att betala en mindre kostsam reparation.

Vilka åtgärder ämnar statsrådet vidta för att klargöra hur Försäkringskassan bör förhålla sig när utrustning som omfattas av bilstödet, men som inte ursprungligen har bekostats av Försäkringskassan, behöver repareras?

Svar på skriftlig fråga 2004/05:926 besvarad av Berit Andnor

den 16 februari

Svar på fråga 2004/05:926 om bilstöd

Socialminister Berit Andnor

Anne Marie Brodén har frågat vad jag tänker vidta för åtgärder för att klargöra hur Försäkringskassan bör förhålla sig när utrustning som omfattas av bilstödet, men som inte ursprungligen har bekostats av Försäkringskassan, behöver repareras.

Regeringen har tillkallat en särskild utredare (S2003:11) med uppgift att göra en översyn av regler och tillämpning för bilstöd till personer med funktionshinder samt lämna förslag till ett effektivare och förbättrat system för bilstöd. Utredaren ska presentera sina förslag till nytt bilstöd den 15 mars i år och jag avser därför att återkomma senare i frågan.

Övrigt om skriftliga frågan

Intressenter