Biljettocker
Skriftlig fråga 2008/09:203 av Sonidsson, Eva (s)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2008-10-30
- Besvarad
- 2008-11-05
- Anmäld
- 2008-11-10
- Svar anmält
- 2008-11-10
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 30 oktober
Fråga
2008/09:203 Biljettocker
av Eva Sonidsson (s)
till integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni (fp)
Nyligen blev Metallicafans snuvade då konserterna såldes på under en halvtimme. Hur kan 30 000 biljetter försvinna på 30 minuter och sedan dyka upp fyra gånger dyrare på den svarta marknaden? Skrupelfria svartabörshandlare köpte biljetterna. Ibland har de inte ens biljetterna utan först när de har en kund på kroken som är villig att betala tillräckligt mycket skaffar de biljetter. Innan biljettsläppet kan man få betala ockerpriser.
Som motdrag funderar konsertarrangörerna på att själva sälja biljetter på auktion. Det är självklart deras fria rätt att göra så. Men alla konserter kommer inte att säljas på så vis. Man kan fråga sig om ett auktionsförfarande verkligen helt kan lösa alla problem. Alla artister och bolag accepterar kanske inte en sådan lösning. De kan vilja ge alla sina fans en möjlighet att kunna se dem framför att maximera sin vinst.
Därför måste det finnas ett starkt skydd för konsumenterna mot systematiskt biljettocker. En annan aspekt är att andrahandsbiljetter kan bli värdelösa då Ticnet har rätt att makulera biljetter som sålts vidare till orimligt höga priser. Detta är fastslaget i köpevillkor.
Det finns i dag ingen bra lagstiftning på detta område. I Danmark däremot är det olagligt att sälja biljetten till ett högre pris än vad som står på biljetten. Visst kan man tycka att en enskild person som får förhinder ska få sälja sin biljett vidare. Det vi vill åt är det systematiska ockret.
Jag vill därför, med hänvisning till vad som anförts, fråga vilka åtgärder statsrådet Sabuni har för avsikt vidta för att säkerställa att det systematiska biljettockret upphör.
Svar på skriftlig fråga 2008/09:203 besvarad av Integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni
Svar på fråga
2008/09:203 Biljettocker
Integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni
Eva Sonidsson har frågat mig vilka åtgärder jag har för avsikt att vidta för att säkerställa att det systematiska biljettockret upphör.
Frågan avser problemen kring andrahandsförsäljning av evenemangsbiljetter, i detta fall konsertbiljetter, till mångdubblade priser. Jag har uppmärksammats på problemet med dyra biljetter till följd av vissa biljettombuds hantering av biljetter till attraktiva konsert- och idrottsevenemang. Det är naturligtvis allvarligt när människor utestängs från olika evenemang på grund av att ombuden har möjlighet att för egen räkning sälja biljetter till betydligt högre priser än arrangörens.
Problemet bör i första hand tas om hand av arrangörerna och distributörerna som har möjligheter att kontrollera sina återförsäljare genom avtal och sanktioner om dessa inte följs. Jag har för närvarande inte för avsikt att föreslå lagstiftning på området utan avvaktar de åtgärder som vidtas av branschen och de resultat som uppnås. Jag kommer att se närmare på den danska lagen om vidareförsäljning av biljetter och följa utvecklingen på området.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
