Bilförlossningar
Skriftlig fråga 2016/17:1002 av Lars Beckman (M)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2017-03-03
- Överlämnad
- 2017-03-06
- Anmäld
- 2017-03-14
- Svarsdatum
- 2017-03-15
- Besvarad
- 2017-03-15
- Sista svarsdatum
- 2017-03-15
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
till Statsrådet Gabriel Wikström (S)
I Sollefteå har ABF anordnat kurser i bilförlossning med anledning av Västernorrlands landstings beslut att stänga och lägga ned BB i Sollefteå. Som ett flertal medier också har rapporterat om har kunskaperna i bilförlossning fått komma till användning när ett barn föddes efter vägkanten en mörk vinterkväll.
Region Gävleborg har aviserat att man avser att sommarstänga BB i Hudiksvall, vilket betyder att det blir mycket långa avstånd för de familjer som ska föda barn i sommar. Bor man exempelvis i Ljusdals kommun rör det sig om 25 mil som man får åka efter undermåliga vägar vilket innebär drygt tre timmars körtid.
Region Gävleborg har omfattande problem med många uppsägningar av ambulanspersonal – ett 40-tal har slutat på kort tid – och man har också ambulanser som står stilla sedan förra sommaren i hela regionen. Värst är det i Gävle och Bollnäs, där det snart är ett år sedan alla ambulanser rullade.
Det är viktigt med en trygg, säker och likvärdig förlossningsvård i hela Sverige.
Jag utgår från att statsrådet, som företrädare för en feministisk regering, delar min oro över att bilförlossningar kan bli vanligt förekommande i Sverige.
Med anledning av detta vill jag ställa följande fråga till statsrådet Gabriel Wikström:
Vad avser statsrådet och regeringen att vidta för åtgärder på kort sikt så att föräldrar kan känna sig trygga och säkra att föda barn oavsett var i Sverige de bor?
Svar på skriftlig fråga 2016/17:1002 besvarad av Statsrådet Gabriel Wikström (S)
Dnr S2017/01484/FS | ||
Socialdepartementet |
Folkhälso-, sjukvårds- och idrottsministern |
Till riksdagen
Svar på fråga 2016/17:1002 Bilförlossningar av Lars Beckman (M)
Lars Beckman har frågat mig vad jag kommer att vidta för åtgärder på kort sikt så att föräldrar kan känna sig trygga och säkra att föda barn oavsett var i Sverige de bor?
Som sjukvårdsminister vill jag utifrån min roll verka för att alla kvinnor ska få tillgång till en trygg och säker förlossningsvård. Detta är en prioriterad fråga för regeringen.
I syfte att stärka förlossningsvården på såväl kort som lång sikt, har regeringen under innevarande mandatperiod inlett en satsning på förlossningsvården och kvinnors hälsa. Satsningen varar under perioden 2015 – 2019 och omfattar 400 miljoner kronor årligen. Regeringen aviserade vidare i budgetpropositionen för 2016 en riktad primärvårds-satsning med fokus på kvinnors hälsa om 130 miljoner kronor per år 2016–2019. Sammanlagt uppgår dessa satsningar till drygt 2 miljarder kronor. Inom ramen för satsningarna har regeringen och SKL genom överenskommelser beslutat att tilldela huvudmännen stimulansmedel med syftet att genomföra de insatser som effektivast stärker mödravården, förlossningsvården och kvinnors hälsa. En särskilt prioriterad insats som lyfts fram i båda överenskommelserna är att stärka bemanningen i förlossningvården.
Inom ramen för satsningen har regeringen gett flera myndigheter olika uppdrag i syfte att få beredningsunderlag för fortsatta åtgärder.
Regeringen har dessutom genomfört en historiskt stor utökning av de generella statsbidragen, vilken bidrar till att förbättra förutsättningarna även för förlossningsvården.
Hur enskilda landsting väljer att organisera och utföra förlossnings-vården är landstingens ansvar och utgör dock frågor som varken jag eller regeringen kan överpröva. Jag har därför nyligen bjudit in ett flertal landsting, från alla sjukvårdsregioner, till ett möte om förlossningsvården för att förhöra mig om hur de arbetar med att säkra kvaliteten i förlossningsvården och möta den oro som finns hos blivande föräldrar.
Jag anser att regeringen genom dessa insatser vidtagit viktiga åtgärder för att möta de utmaningar som finns inom förlossningsvården idag och jag
kommer att följa satsningen och utvecklingen av området noga under
kommande år.
Stockholm den 14 mars 2017
Gabriel Wikström
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

