bildkonstnärernas ekonomiska situation
Skriftlig fråga 1998/99:89 av Larsson, Ewa (mp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 1998-11-20
- Anmäld
- 1998-11-23
- Besvarad
- 1998-11-26
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 20 november
Bildkonstnärernas situation i Sverige är mycket tuff. Då den privata marknaden för bildkonst i dag är mycket liten är stat, landsting och kommuner de huvudsakliga inköparna av konst. Statens konstråd avgör vilka konstnärer som blir anlitade och det är naturligtvis av yttersta vikt att man i sin upphandling låter så många konstinriktningar som möjligt komma fram. Så tycks dock inte riktigt ske i dag, abstrakta och naiva konstverk anses utgöra huvudparten av upphandlingen, medan representativa bilder köps i liten omfattning. Detta är olyckligt och innebär att bildkonsten i Sverige riskerar bli mycket snäv.
Miljöpartiet har motionerat om att ge företag rätt att skriva av kostnader för konst när de köper direkt av konstnären, för att få bort den stiltje som i dag råder vad gäller upphandling av konst. Miljöpartiet har även motionerat om att öppna förslagsrätten till styrelsen för att bredda sammansättningen i Statens konstråd.
Med anledning av detta vill jag fråga kulturministern:
Avser ministern på något sätt verka för att beställda konstinköp representerar hela den bredd av olika tekniker som finns?
Svar på skriftlig fråga 1998/99:89 besvarad av Kulturminister Marita Ulvskog
- Kulturminister Marita Ulvskog
den 26 november
Ewa Larsson frågar mig om jag avser att på något sätt verka för att beställda konstinköp representerar hela den bredd av olika tekniker som finns.
Låt mig först säga att jag delar Ewa Larssons uppfattning att offentliga inköp och beställningar av konst bör spegla den mångfald som finns inom bildkonsten. Enligt min uppfattning bör denna målsättning förenas med målsättningar om att de främsta konstnärliga verken förvärvas för de platser som erbjuds samt att en konstnärlig förnyelse och utveckling i detta arbete eftersträvas. Det kan innebära risktagande, svårbegripligheter, stundtals konflikter, men också förhoppningsvis nya landvinningar för konsten i den gemensamma miljön. Här har i synnerhet staten en uppgift att gå före, så att unga och oprövade konstnärer ges en chans och utvecklingen på området stöds.
Det är inte förenligt med mitt uppdrag som kulturminister att gå in och detaljstyra en konstnärlig verksamhet av det slag som Konstrådet bedriver. Ett av de mål som gäller för Konstrådets verksamhet är dock att kvalificerade uppdrag skall fördelas till många konstnärer samt att även unga konstnärer tas i anspråk. Med utgångspunkt i detta mål är det en uppgift för Konstrådets styrelse och de konstnärliga projektledare som rådet engagerar att göra de enskilda konstnärliga bedömningarna. Jag hyser fullt förtroende för att Konstrådet har den kompetens som krävs för detta arbete.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

