Bilden av arbetslösheten

Skriftlig fråga 2009/10:362 av Pärssinen, Raimo (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2009-12-16
Inlämnad
2009-12-16
Besvarad
2009-12-29
Besvarad
2009-12-30
Svar anmält
2010-01-18

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 16 december

Fråga

2009/10:362 Bilden av arbetslösheten

av Raimo Pärssinen (s)

till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin (m)

I en något märklig vinkling framställs en väldigt dyster prognos för den svenska arbetsmarknaden som positiv. Ännu märkligare är kanske att Arbetsförmedlingen står för detta politiserade dokument. Arbetsförmedlingens nyligen publicerade novembersiffra för arbetslösheten är 8,7 procent för riket. Enligt Arbetsförmedlingens prognos ökar arbetslösheten under 2010 till 9,4 procent och sjunker till 9,1 procent det fjärde kvartalet 2011. Det är alltså ljus i mörkret att arbetslösheten under de kommande två åren kommer att ligga högre än dagens föga muntra siffra.

Särskilt glad bör jag från Gävleborg vara; enligt AF:s beräkningar ska vi nå den högsta länssiffran i landet på 11 procent 2010. Tre län beräknas ligga över 10 procent och elva över 8 procent.

Enligt Af:s uppgifter för november så fortsätter inflödet i arbetsmarknadspolitiska program att öka. I Gävleborgs län har programdeltagandet ökat med 600 personer bara den senaste månaden och omfattar 4,5 procent av befolkningen mellan 16 och 64 år. Arbetslösheten uppgick till 5,1 procent och utgör tillsammans med programdeltagandet nära 16 700 personer eller 9,6 procent. Dessa siffror gäller alltså före Ericssons varsel om nedläggning som kommer att drabba både länet och kommunen Gävle hårt. Ericssonnedläggningen ingick inte heller som underlag för den tidigare nämnda prognosen för 2010 och 2011.

Mot bakgrund av vilka fakta och erfarenheter ska vi förstå den högre arbetslöshetsnivån 2010 och 2011 som något positivt för Sverige, Gävleborg och Gävle, och har statsrådet något ansvar för det?

Svar på skriftlig fråga 2009/10:362 besvarad av Arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin

den 29 december

Svar på fråga

2009/10:362 Bilden av arbetslösheten

Arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin

Raimo Pärssinen har mot bakgrund av Arbetsförmedlingens arbetslöshetstal och prognoser för november frågat mig om jag har något ansvar för att uppfatta den högre arbetslöshetsnivån 2010 och 2011 som något positivt för Sverige, Gävleborg och Gävle.

Arbetsförmedlingens senaste arbetsmarknadsprognos för 2010 och 2011 visar att den värsta nedgången på arbetsmarknaden har passerats. Nedgången av sysselsättningen bromsar in kraftigt under år 2010 och upphör under andra halvåret 2010. Detta betyder att även om antalet arbetslösa kommer att fortsätta öka, blir det en snabbare vändning än vad Arbetsförmedlingen tidigare räknade med. Trots detta står vi historiskt sett inför ovanligt stora utmaningar på arbetsmarknaden med minskad sysselsättning och ökad arbetslöshet.

Lågkonjunkturen ställer krav på åtgärder som förhindrar att människor står utan arbete under lång tid, men också på åtgärder för att hjälpa dem som redan varit arbetslösa länge. Totalt satsar regeringen därför 3,9 miljarder kronor för att förstärka de arbetsmarknadspolitiska åtgärderna med 54 000 platser. Regeringens åtgärder på arbetsmarknaden syftar till att underlätta för alla som är eller riskerar att bli arbetslösa oavsett var i Sverige de bor.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.