bidrag för uppsnyggningen inför EU:s ministerbesök

Skriftlig fråga 2000/01:995 av Gunnarsson, Rolf (m)

Frågan är besvarad

Avslut
Skriftlig fråga är färdigbehandlat
Inlämnad:
2001-03-30
Anmäld:
2001-04-03
Besvarad:
2001-04-04

den 30 mars

Fråga 2000/01:995

av Rolf Gunnarsson (m) till kulturminister Marita Ulvskog om bidrag för uppsnyggningen inför EU:s ministerbesök

Jag har tidigare frågat statsrådet i ärendet, men då svaret innehöll rena sakfel och rena osanningar återkommer jag i frågan.

Jag citerar först från den ansökan som kommit in till landstinget och till länsstyrelsen och där det begärs 100 000 kr för denna uppsnyggning inför ministrarnas besök. Så här heter det i ansökan:

"Inför planeringen av EU:s kulturministrars besök har vikten av en upprustning av Konsthallen påtalats framför allt av Utrikes- och Kulturdepartementet."

Vid kontroll med de som var med vid denna besiktning har detta verifierats.

Statsrådet hade fått det till annat, i det svar som nu givits, och där inriktningen mest var att tala om hur jag @ som landstingspolitiker @ agerat. Jag ser ingen koppling till detta i min fråga som jag ställt som riksdagsledamot.

Statsrådets ord stämmer alltså inte med verkligheten och med de handlingar som finns i ärendet. Statsrådet verkar ha blivit vilseledd i sakfrågan.

Med anledning av de nya uppgifter som framkommit och att det är departementen som kommit med kraven om upprustning, frågar jag om statsrådet avser att verka för att ett anslag ges till nämnda upprustning.

Övrigt om skriftliga frågan