beskattningen av realisationsvinster
Skriftlig fråga 2001/02:305 av Hägglund, Göran (kd)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2001-11-28
- Anmäld
- 2001-12-04
- Besvarad
- 2001-12-05
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 28 november
Fråga 2001/02:305
av Göran Hägglund (kd) till finansminister Bosse Ringholm om beskattningen av realisationsvinsterKonkurrensverket och konsumentverket har i en gemensam rapport Konsumentrörligheten på de finansiella marknaderna undersökt varför svenska bankkunder är relativt trögrörliga jämfört med andra branschers konsumenter. Den viktigaste källan i rapporten utgörs av 2 000 intervjuer samt ett antal djupintervjuer med ett antal konsumenter som redovisat problem vid byte av bank.
Enligt rapporten uppger konsumenterna flera hinder för att byta bank. Man finner det t.ex. svårt att överblicka hela bankens prissättning när korssubventionering ofta förekommer. Det kanske mest konkreta hindret för byte av bank som rapporten identifierar är realisationsvinstbeskattningen. En stor del av den svenska befolkningen sparar i fondandelar. Fonderna är ofta en del av bankens egen verksamhet och vid byte av bank vill konsumenten vanligtvis även ta med sitt fondsparande till den nya banken. Då konsumenten säljer sina fondandelar i den gamla banken för att köpa nya fondandelar i en ny bank får vederbörande betala realisationvinstsskatt i de fall en vinst har gjorts. Skatten hindrar därmed konsumenter från att byta bank. Skattereglerna borde i stället vara utformade så att realisationsvinstbeskattning uppstår först när konsumenten väljer att avsluta sitt fondsparande.
Avser statsrådet att verka för en regelförändring beträffande realisationsvinstbeskattning på fondandelar så att realisationsvinstbeskattningen inte fungerar som ett hinder för en effektiv bankkonkurrens?
Svar på skriftlig fråga 2001/02:305 besvarad av finansminister Bosse Ringholm
Svar på fråga 2001/02:305 om beskattning av realisationsvinster
Finansminister Bosse Ringholm
Göran Hägglund har frågat mig om jag avser att verka för en regelförändring beträffande realisationsvinstbeskattning på fondandelar så att beskattningen inte fungerar som ett hinder för effektiv bankkonkurrens.
En av de grundläggande utgångspunkterna vid utformningen av beskattningsreglerna för både värdepappersfonder och andelsägare var att det skulle råda skattemässig neutralitet mellan direkt och indirekt ägande av värdepapper. En annan utgångspunkt var att beskattningsreglerna inte skulle försvåra omplaceringar av aktieinnehavet (prop. 1989/90:110 s. 564).
I olika sammanhang har framförts krav på att byte från en värdepappersfond till en annan inte bör utlösa beskattning eftersom beskattningen leder till inlåsningseffekter på fondmarknaden. Vidare har framförts att beskattningen påverkar förutsättningarna för konkurrens på fondmarknaden.
Jag är således medveten om den kritik som riktas mot de nuvarande skattereglerna. Det är emellertid inte självklart vilka slutsatser som ska dras. Det finns en rad invändningar mot tanken på en skattefri omplaceringsrätt. En eventuell lättnad i beskattningen av värdepappersfonder skulle komma att leda till krav på motsvarande åtgärder för direktägda aktier. Vidare skulle ett sådant förslag få statsfinansiella effekter.
Även om beskattningen vid byte av värdepappersfond kan tyckas vara en begränsad fråga hör denna fråga nära samman med kapitalbeskattningen i övrigt och kan inte ses isolerad. Vid en samlad bedömning är jag för dagen inte beredd att verka för en förändring av det slag som frågeställaren efterlyser.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

