Beskattning av trafikförsäkringspremie
Skriftlig fråga 2009/10:494 av Petersson i Stockaryd, Helene (s)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2010-02-10
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Inlämnad
- 2010-02-10
- Besvarad
- 2010-02-18
- Svar anmält
- 2010-02-18
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 10 februari
Fråga
2009/10:494 Beskattning av trafikförsäkringspremie
av Helene Petersson i Stockaryd (s)
till finansminister Anders Borg (m)
Vid halvårsskiftet 2007 införde regeringen en premieskatt på 32 procent på trafikförsäkringen. Intäkterna från skatten uppgavs delfinansiera de skattelättnader som den borgerliga majoriteten beslutat för 2007. Regeringen hävdade att skatten också skulle ge ökad trafiksäkerhet. Skatten presenterades dock främst som en del och ett steg i en mer omfattande förändring av trafikförsäkringen. Trafikförsäkringspremierna skulle tydligare kopplas till skaderisker och andra kostnader för att färdas i trafiken. Utredningsförslaget om den större förändringen har efter flera förseningar slutligen blivit klar. När utredningen presenterades i januari meddelade samtidigt statssekreteraren att förslaget inte var realistiskt att genomföra på grund av kostnadsökningen för försäkringstagarna. Utredningen bedömer att trafikförsäkringspremien stiger med i genomsnitt 70 procent till följd av förslagen. Denna kostnadsökning påtalades av remissorganisationerna redan 2007. Regeringens tidigare ignorans av remissinstansernas varningar har efter utredningen mynnat ut i ett nytt ställningstagande, där även regeringen konstaterat att förslaget är orealistiskt. Nu blir det inget av steg två, men det första steget som genomfördes vid halvårsskiftet 2007 kvarstår.
Vad avser finansministern att göra med den skattehöjning med 32 procent på premien för trafikförsäkringen som redan är genomförd när inte resten av strategin kommer att genomföras?
Svar på skriftlig fråga 2009/10:494 besvarad av Finansminister Anders Borg
Svar på fråga
2009/10:494 Beskattning av trafikförsäkringspremie
Finansminister Anders Borg
Helene Petersson i Stockaryd har frågat vad jag avser att göra med den skatt på 32 procent som sedan den 1 juli 2007 tas ut på trafikförsäkringspremier, när nu den mer omfattande förändringen av trafikförsäkringen inte kommer att genomföras.
Trafikförsäkringsutredningen, som lämnade sitt förslag i januari, tillsattes av regeringen för att undersöka möjligheten att låta trafiken bära större delen av sina egna kostnader. I huvudsak avsågs kostnaderna för trafikskadades sjukpenning och sjukersättning. Trafikförsäkringsutredningen lämnade ett förslag till hur en överföring av dessa kostnader till trafikförsäkringen skulle kunna genomföras. Utredningen bedömde att trafikförsäkringspremien skulle stiga med drygt 70 procent om förslaget genomförs. Regeringen har mot denna bakgrund bedömt att det inte är rimligt att genomföra utredningens förslag och att den medfinansiering av samhällets kostnader som sker genom skatten på trafikförsäkringspremier är tillräcklig. Jag planerar således inte för närvarande någon förändring av skatten.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

