beskattning av fåmansföretag

Skriftlig fråga 2004/05:944 av Thalén Finné, Ewa (m)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2005-02-11
Anmäld
2005-02-14
Besvarad
2005-02-16
Svar anmält
2005-02-16

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 11 februari

Fråga 2004/05:944

av Ewa Thalén Finné (m) till finansminister Pär Nuder om beskattning av fåmansföretag

Under januari månad avlämnade regerings tillsatta arbetsgrupp förslaget om förändrad fåmansföretagsbeskattning, de så kallade 3:12-reglerna.

Gruppen hade två förslag, ett huvudförslag som gick längre än direktiven och ett andrahandsalternativ som i och för sig höll sig inom direktiven, men där gruppen anser att effekterna inte blir lika goda.

Till min förvåning är regeringen inte intresserad av att från remissinstanserna få åsikter om bägge förslagen utan Finansdepartementet vill enbart ha remissvar på arbetsgruppens andrahandsalternativ.

Utifrån den vetskapen skulle jag vilja ställa följande fråga:

Hur förklarar finansministern ovanstående?

Svar på skriftlig fråga 2004/05:944 besvarad av Pär Nuder

den 2 mars

Svar på frågorna 2004/05:983 om blyförbudet vid jakt och 984 om jaktammunition

Statsrådet Lena Sommestad

Ewa Thalén Finné har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att genomföra en vetenskaplig och samhällsinriktad konsekvensanalys av effekterna av ett totalförbud för bly i jaktammunition.

Anna Grönlund Krantz har frågat mig om jag är beredd att genomföra en konsekvensanalys av vad beslutet om förbud av bly i jaktammunition innebär för den svenska jakten samt hur stor miljöpåverkan blyet i jaktammunitionen medför.

Eftersom frågorna är snarlika har jag valt att lämna ett gemensamt svar.

Jag får många frågor och synpunkter om förbuden av blyad ammunition och förstår att det är en fråga som engagerar många.

Bly är en metall som är skadlig för miljön. Regeringen och riksdagen har därför inom ramen för miljökvalitetsmålet Giftfri miljö beslutat att användningen av bly i stort sett ska ha upphört till 2010. Beslutet att avveckla bly i ammunition till 2008 är ett led i detta arbete.

Svenska Jägareförbundet, Skogsindustrierna och Lantbrukarnas Riksförbund samt Jägarnas Riksförbund har i skrivelser till regeringen uttryckt sin oro över förbuden och de konsekvenser dessa får samt bland annat föreslagit att en ny konsekvensanalys genomförs. Skrivelserna har remitterats till andra berörda aktörer och remissvaren ska nu beredas. När det är gjort kommer jag att bland annat ta ställning till om konsekvenserna behöver utredas ytterligare.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.