Besiktning av skjutbanor

Skriftlig fråga 2021/22:812 av Tobias Andersson (SD)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2022-01-18
Överlämnad
2022-01-19
Anmäld
2022-01-20
Svarsdatum
2022-01-26
Besvarad
2022-01-26
Sista svarsdatum
2022-01-26

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

PDF

till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

 

Ansvaret för tillståndsgivning och besiktning av skjutbanor ligger i dag på Polismyndigheten. Givet tidigare tillkännagivande om överförande av vapenfrågorna till en ny jakt- och viltvårdsmyndighet är det lämpligt att även ansvaret för detta överförs – om regeringen faktiskt agerar så som riksdagen instruerat och etablerar en ny myndighet. Regeringens saktfärdiga agerande har jag ställt en annan fråga om.

I sådant fall är en revision av ordningslagen i detta syfte påkallad, vilket skulle leda till en effektivare ärendehandläggning samtidigt som polisiär kompetens frigörs. En utredning om sådant överförande av ansvar bör även beakta huruvida tillfälliga skjutbanor, eller jaktstigar, alls ska omfattas av tillståndsplikt samt om annan aktör, exempelvis skytterörelsen som historiskt haft detta ansvar, ska omhänderta detta.

Mot denna bakgrund önskar jag fråga justitie- och inrikesminister Morgan Johansson följande:


Avser ministern och regeringen att agera för att utreda frågan om huruvida tillfälliga skjutbanor, eller jaktstigar, alls ska omfattas av tillståndsplikt samt om annan aktör, exempelvis skytterörelsen som historiskt haft detta ansvar, ska omhänderta detta?

Svar på skriftlig fråga 2021/22:812 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Ju2022/00143 Ju2022/ 00144 Ju2022/ 00145 Ju2022/ 00148 Ju2022/ 00154 Justitiedepartementet Justitie- och inrikesministern Till riksdagen

Svar på frågorna 2021/22:801, 2021/22:803, 2021/22:808, 2021/22:812 och 2021/22:817 av Tobias Andersson (SD)
Tillfällig vapenförvaring, Formuleringen synnerliga skäl i vapenlagstiftningen, Auktorisation av skyttesammanslutningar,

Besiktning av skjutbanor och EU:s vapendirektiv

Tobias Andersson har ställt ett antal frågor till mig om vapenregleringen.

EU:s vapendirektiv är viktigt för att upprätthålla en hög skyddsnivå för vapenregleringen generellt i EU. Det tillkom bland annat för att motverka terrorism och annan grov brottslighet. En försvagning av det regelverket skulle innebära en sämre kontroll över skjutvapnen inom EU och risker för säkerheten både i Sverige och på europeisk nivå. Det är inte aktuellt att verka för ett upphävande av vapendirektivet.

När det gäller implementeringen av 2017 års ändringsdirektiv till vapendirektivet har regeringen tidigare lämnat förslag till riksdagen som innebär ett genomförande på miniminivå.

Vapenregleringen ska inte vara onödigt betungande för legala vapeninnehavare som jägare och sportskyttar. Under 2021 har flera förslag lagts fram för att underlätta för denna kategori av vapeninnehavare. Regeringen har bl.a. beslutat en proposition med förslag om enklare regler för ljuddämpare. Förslaget innebär att ljuddämpare ska regleras på i princip samma sätt som ammunition. Dessutom har promemorian Fler vapendelar i jaktvapengarderoben remitterats. Förslaget innebär att den så kallade vapengarderoben för jakt utökas till att även omfatta ett antal extra pipor och slutstycken.

Tillkännagivandena som rör vapenlagstiftningen, som t.ex. om tillsyn och tillståndsprövning för skjutbanor, bereds i Regeringskansliet och regeringen kommer att återkomma när beredningen är färdig. Frågan om begreppet synnerliga skäl bör utmönstras i den svenska vapenlagstiftningen har utretts i promemorian Tillståndsprövning av vapendelar m.m. (Ds 2018:30). I promemorian föreslås att det generella kravet på synnerliga skäl ska kvarstå men att innebörden av kravet förtydligas i vapenförordningen. Promemorian har remissbehandlats och ärendet bereds i Regeringskansliet.

Regeringen arbetar aktivt med ett flertal frågor inom vapenområdet och kommer att göra det även fortsättningsvis. I dagsläget pågår inte något särskilt arbete med att se över regleringen gällande tillfällig vapenförvaring eller auktorisation av skyttesammanslutningar.

Stockholm den 26 januari 2022

Morgan Johansson

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.