Bensinmackar
Skriftlig fråga 2008/09:298 av Örnfjäder, Krister (s)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2008-11-25
- Inlämnad
- 2008-11-25
- Besvarad
- 2008-12-03
- Svar anmält
- 2008-12-03
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 25 november
Fråga
2008/09:298 Bensinmackar
av Krister Örnfjäder (s)
till näringsminister Maud Olofsson (c)
Antalet bensinmackar har minskat kraftigt de senaste åren. Bensinmackarna är ofta viktiga ekonomiska nav för företag och enskilda personer på många mindre orter.
Försämrad lönsamhet, ny teknisk utrustning och den så kallade pumplagen som ställer krav på den enskilde företagaren att installera minst ett förnybart drivmedel ställer dock till problem då det är en investering på ca 400 000 kronor. Detta tillsammans gör att många mindre företag inte klarar av situationen utan ställs då i stället inför alternativet att lägga ned sin verksamhet.
Problemet med den så kallade mackdöden har uppmärksammats av många, bland annat organisationen Svensk Bensinhandel. Svensk Bensinhandel har överlämnat ett förslag till näringsministern om att upprätta en försörjningsplan så att behovet av drivmedelsförsörjning fördelas geografiskt rätt. Förslaget innehåller även ett förslag till att skapa en strukturfond. Det lär pågå ett arbete inom Regeringskansliet där förslag ska tas fram för att förhindra att bensinmackarna i glesbygden försvinner helt.
Jag vill därför fråga ministern när han avser att presentera ett förslag som förhindrar att bensinmackarna läggs ned.
Svar på skriftlig fråga 2008/09:298 besvarad av Näringsminister Maud Olofsson
Svar på fråga
2008/09:298 Bensinmackar
Näringsminister Maud Olofsson
Krister Örnfjäder har frågat mig när jag avser att presentera ett förslag som förhindrar att bensinmackarna läggs ned.
Frågan är ställd mot bakgrund av en oro för att omstruktureringen av drivmedelsbranschen kan leda till att människor som bor i gles- och landsbygdsområden får en betydligt försämrad tillgång till både konventionella och förnybara drivmedel.
Servicefrågorna är viktiga i regeringens arbete med att skapa utvecklingskraft och tillväxt i landets alla delar och inte minst i regeringens pågående arbete med en strategi för att stärka landsbygdernas utvecklingskraft.
Regeringens politik för regional tillväxt innehåller redan i dag flera åtgärder för att mildra negativa effekter av strukturomvandlingen när det gäller kommersiell service på landsbygden, inklusive drivmedel. I detta arbete är stödet till kommersiell service ett viktigt verktyg.
Även de regionala genomförandestrategierna för det nationella landsbygdsprogrammet 2007–2013 innehåller åtgärder för att utveckla den lokala servicen.
I första hand mot bakgrund av utvecklingen inom serviceområdet har regeringen föreslagit riksdagen att för 2009 besluta om ytterligare medel på totalt 50 miljoner kronor.
Om riksdagen beslutar i enlighet med regeringens förslag kan ovanstående resurser vara en viktig del i regeringens politik för att skapa förutsättningar för utvecklingskraft och en god tillgång till kommersiell service i alla delar av landet.
Regeringen följer dock utvecklingen kontinuerligt för att kunna bedöma om ytterligare åtgärder behöver vidtas för att stärka tillgången till drivmedel.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

