Behovet av en gasledning på Värö

Skriftlig fråga 2007/08:178 av Eriksson, Alf (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2007-10-26
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Inlämnad
2007-10-26
Besvarad
2007-11-07
Svar anmält
2007-11-12

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 26 oktober

Fråga

2007/08:178 Behovet av en gasledning på Värö

av Alf Eriksson (s)

till näringsminister Maud Olofsson (c)

Swedegas och Gassco planerar att dra in en ledning för naturgas strax norr om Ringhals på Väröhalvön. Frågan prövas ur miljösynpunkt och den processen pågår för fullt. Det är den en fråga som starkt engagerar boende på orten och många ställer sig frågande till det nationella behovet av ytterligare en naturgasledning in till västkusten.

Min fråga till näringsminister Maud Olofsson är om hon anser att det finns ett nationellt behov av en ny gasledning till västkusten.

Svar på skriftlig fråga 2007/08:178 besvarad av Näringsminister Maud Olofsson

den 7 november

Svar på fråga

2007/08:178 Behovet av en gasledning på Värö

Näringsminister Maud Olofsson

Alf Eriksson har frågat mig om jag anser att det finns ett nationellt behov av en ny gasledning till västkusten. Bakgrunden till Alf Erikssons fråga är att Swedegas och Gassco planerar att dra in en ledning för naturgas strax norr om Ringhals på Väröhalvön. Processen med det förberedande samrådet enligt miljöbalken pågår och Alf Eriksson anger att den starkt engagerar de boende på orten.

För att bygga och använda högtrycksledningar för naturgas krävs regeringens tillstånd enligt naturgaslagen. Ansökan föregås av ett förberedande samråd som syftar till att i ett tidigt skede involvera berörda kommuner, myndigheter, enskilda och organisationer och bereda dem tillfälla att lämna synpunkter på och påverka en planerad ledningsdragning. Den möjlighet att påverka beslutsprocessen som jag nu har beskrivit tillämpas också vid miljöbalksprövningar och för andra ledningsdragningar som el- och oljeledningar. Det är det företag som vill genomföra ett projekt som ansvarar för att processen genomförs.

Om och när det förberedande samrådet utmynnar i att företaget finner skäl att gå vidare med ett ansökningsförfarande gäller följande. En ansökan om tillstånd till en naturgasledning ska innehålla en miljökonsekvensbeskrivning. Ansökan med tillhörande miljökonsekvensbeskrivning överlämnas till Energimarknadsinspektionen. Detta innebär bland annat att den kungör ansökan och miljökonsekvensbeskrivningen samt remitterar den till berörda kommuner, myndigheter och sakägare som på nytt får möjlighet att yttra sig i frågan. När ärendet är färdigberett inom Energimarknadsinspektionen ska den med eget yttrande överlämna frågan till regeringen för beslut.

Jag har tidigare informerat riksdagen om innebörden av regeringens prövning av tillstånd till att bygga ut naturgasnätet på svenskt territorium. Tillstånd får endast beviljas om anläggningen är lämplig från allmän synpunkt. Det innebär att regeringen har att beakta en rad omständigheter och att en ingående prövning kommer att göras av de olika intressen som gör sig gällande, till exempel klimat‑, miljö- eller energipolitiska. Den samlade bedömningen och regeringens ställningstagande redovisas när regeringen har tillgång till ett komplett underlag så att den kan fatta beslut i frågan. Det är inte förenligt med svensk förvaltningstradition att genom uttalanden på förhand föregripa en sådan prövning.

Jag ser därmed inte några skäl att nu uttala mig om det finns något nationellt behov av en ny gasledning till västkusten.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.