Båtskatt

Skriftlig fråga 2005/06:1557 av Johansson, Jörgen (c)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2006-05-08
Inlämnad
2006-05-08
Anmäld
2006-05-09
Besvarad
2006-05-17
Svar anmält
2006-05-17

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 8 maj

Fråga 2005/06:1557 av Jörgen Johansson (c) till finansminister Pär Nuder (s)

Båtskatt

I vårvädret är det många som tillbringar sin fritid med att vårrusta fritidsbåten. I Sverige finns i dag drygt 700 000 fritidsbåtar. Det är alltså en stor folkrörelse som nu börjar sin högsäsong. I likhet med tidigare år framstår hotet om båtregister och därpå följande båtskatt som ett hot. Hotet är dels gentemot den enskilde båtägaren, dels mot kust- och skärgårdsbygden som under ett antal korta sommarmånader ska tillgodogöra sig den årliga inkomsten. En båtskatt framstår därmed som ett övergrepp gentemot flera befolkningsgrupper i samhället.

Båtfolkets konsumtion under sommarmånaderna beräknas till 15 miljarder kronor vilket är en viktig del av den kustnära befolkningens inkomster och därmed möjlighet att bo kvar i sin hembygd. I dagens situation @ med full vetorätt för regeringens stödpartier @ framstår regeringens löften, i ena eller andra riktningen, som tämligen opålitliga. Trots det måste ett tydligt besked ges hur framtiden ser ut för båtfolket och den folkrörelse som den här gruppen otvivelaktigt utgör.

Min fråga till finansministern är:

Hur ser finansministern på kravet om båtskatt för den folkrörelse som båtfolket utgör?

Svar på skriftlig fråga 2005/06:1557 besvarad av Pär Nuder

den 17 maj

Svar på fråga 2005/06:1557 om båtskatt

Finansminister Pär Nuder

Jörgen Johansson har frågat mig hur jag ser på kravet om båtskatt för den folkrörelse som båtfolket utgör.

Jag delar Jörgen Johanssons syn på båtägarnas betydelse och värdet av tillgång till fritidsbåt för många familjer och enskilda. Det är för närvarande inte aktuellt att införa någon båtskatt.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.