Bärplockare och arbetskraftsinvandring
Skriftlig fråga 2011/12:715 av Karlsson, Anders (S)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2012-07-25
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Besvarad
- 2012-08-13
- Anmäld
- 2012-08-16
- Svar anmält
- 2012-08-16
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 25 juli
Fråga
2011/12:715 Bärplockare och arbetskraftsinvandring
av Anders Karlsson (S)
till statsrådet Tobias Billström (M)
År 2011 infördes nya riktlinjer som ska skydda bärplockarnas rättigheter, bland annat rätt till lön även om bärsäsongen blir dålig. Dessa riktlinjer gäller för utomeuropeiska plockare. Bärplockare från EU:s medlemsländer skyddas uppenbarligen inte av det som genomfördes 2011. På flera platser har det i sommar utspelat sig nya tragedier där migranterna har farit illa, ortsbefolkningen har blivit upprörd och där slutligen lokala myndigheter tvingats göra olika insatser för att reda upp i eländet.
Bekymren är sannolikt inte över. Fram till den 13 juli i år har Migrationsverket gett tillstånd till drygt 5 600 utomeuropeiska plockare. Men hur många de europeiska plockarna är vet ingen. Bäruppköparna är också oroade eftersom de säger sig inte ha en infrastruktur för att ta emot mer än ca 4 000 plockare. Det kommer inte att finnas tillräckligt med bär eller godkända bostäder och bilar, menar bäruppköparna. Nya tältläger och ej fungerande sanitära inrättningar kan bli följden, liksom åverkan på skog och mark.
Flera års bekymmer i de svenska bärskogarna visar på att regeringen och miljöpartiet inte har tagit frågan om arbetskraftsimmigration på allvar. I stället för klara regelverk samt samordning och beredskap från olika myndigheters sida har man låtit saker och ting flyta för att sedan göra desperata ryck när problem har uppstått. En sidoeffekt är tyvärr att regeringen och Miljöpartiet genom sin underlåtenhet och naivitet både stärkt och spritt rasism och främlingsfientlighet.
Genom vilka åtgärder inom sitt ansvarsområde avser statsrådet att skapa ordning och reda samt motverka främlingsfientliga reaktioner i bärskogarna?
Svar på skriftlig fråga 2011/12:715 besvarad av Statsrådet Tobias Billström
den 13 augusti
Svar på fråga
2011/12:715 Bärplockare och arbetskraftsinvandring
Statsrådet Tobias Billström
Anders Karlsson har frågat mig genom vilka åtgärder inom mitt ansvarsområde jag avser att skapa ordning och reda samt motverka främlingsfientliga reaktioner i bärskogarna.
Det är inledningsvis viktigt att klargöra att olika regelverk tillämpas när det gäller rätten att vistas i Sverige beroende på bärplockarnas medborgarskap. Tredjelandsmedborgare måste ha ett anställningserbjudande med rimliga villkor för att få arbetstillstånd i Sverige. Missförhållandena för denna grupp har minskat avsevärt sedan Migrationsverket förra året införde nya riktlinjer och skärpt kontroll för vissa branscher. EES-medborgare omfattas däremot av den fria rörligheten och behöver därför inte något uppehålls- eller arbetstillstånd. Det har till följd att Migrationsverket inte kan kontrollera anställningsvillkoren för bärplockare från EES-länder.
Den fria rörligheten inom EU innebär att EES-medborgare alltid har rätt att vistas här i tre månader utan några andra villkor än att de måste ha giltigt pass eller nationellt identitetskort. Rätten att vistas i Sverige gäller längre tid än tre månader för bland andra arbetstagare, egna företagare, arbetssökande och dem som kan försörja sig och har sjukförsäkring. För arbetssökande EES-medborgare gäller uppehållsrätten så länge de kan visa att de söker arbete och har en verklig möjlighet att få en anställning.
Om problemen i fråga om anställda bärplockare från EES-länder har sin grund i dåliga arbetsvillkor hanteras det inom ramen för den svenska arbetsmarknadsmodellen. Förekommer det människohandel för arbetskraftsexploatering eller annan brottslighet så är det en fråga för rättsväsendet. Ett utökat samarbete mellan berörda myndigheter för att motverka människohandel på arbetsmarknaden har dessutom inletts.
Oavsett vilka åtgärder som vidtas för att stärka skyddet för EES-medborgare som arbetar i Sverige måste det ske i samklang med den fria rörligheten.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

