Avsättning av mark för naturreservat

Skriftlig fråga 2007/08:213 av Sandberg, Gunnar (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2007-11-01
Inlämnad
2007-11-01
Besvarad
2007-11-07
Svar anmält
2007-11-12

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 1 november

Fråga

2007/08:213 Avsättning av mark för naturreservat

av Gunnar Sandberg (s)

till miljöminister Andreas Carlgren (c)

I våra miljömål ingår att avsätta mark för naturreservat, vilket ofta sker genom expropriering. I dag är många privatpersoner förtvivlade när de tvingas avsätta mark som de vill bruka vidare och menar att om man har mark vill man gärna bestämma själv över dess användning. Många upplever av den anledningen att expropriering av mark till naturreservat är mycket orättvist. Därför borde man söka andra vägar än tvångsinlösen. Kanske kunde ett liknande system som i Finland, där markägarna själva får bestämma om de vill avsätta mark till naturreservat eller till skyddad skog, vara ett mer acceptabelt sätt.

Jag vill därför fråga om miljöministern är beredd att vidta åtgärder för att ändra systemet med avsättning av mark till naturreservat.

Svar på skriftlig fråga 2007/08:213 besvarad av Miljöminister Andreas Carlgren

den 7 november

Svar på fråga

2007/08:213 Avsättning av mark för naturreservat

Miljöminister Andreas Carlgren

Gunnar Sandberg har frågat mig vilka åtgärder jag är beredd att vidta för att ändra systemet med avsättning av mark för naturreservat. 

Gunnar Sandgren för fram att inrättande av naturreservat sker genom expropriering eller tvångsinlösen. Formellt finns möjligheten att expropriera mark vid olika former av områdesskydd. Enligt uppgifter från Naturvårdsverket har detta aldrig skett. Bildandet av naturreservat och biotopskyddsområden sker i praktiken i en förhandling mellan markägaren och staten, i de flesta fall i god dialog. En markägare kan välja mellan att sälja marken till staten eller att skriva ett så kallat intrångsavtal och få intrångsersättning enligt miljöbalken och därmed kvarstå som markägare. Det finns också möjlighet för markägare som säljer marken att få ersättningsmark för att kunna fortsätta bedriva skogsbruk. Jag är dock medveten om att det förekommer fall där reservatsprocessen låst sig, där förhandlingarna mellan parterna inte alls löper framåt.

Regeringen har påbörjat arbetet med att utveckla områdesskyddet. Regeringen kommer inom kort att ge Naturvårdsverket och Skogsstyrelsen i uppdrag att utreda förutsättningarna för att införa delar av det system för skydd av skogsmark som sedan en tid tillämpas i Finland. Om det finns förutsättningar för detta bör metoden kunna introduceras som ett komplement till befintliga arbetsmetoder inom områdesskyddet.

Ett annat underlag i arbetet utgörs av den av Statskontoret nyligen redovisade utredningen av befintliga naturvårdsinstrument och hur dessa kan behöva ändras för att bland annat processen vid bildande av naturreservat kan förbättras. Statskontorets utredning ska nu skickas på remiss till ett stort antal myndigheter och organisationer. Jag måste först analysera remissinstansernas synpunkter innan jag tar ställning till vilka förslag som kan bli aktuella att gå vidare med i det fortsatta arbetet med att utveckla områdesskyddet.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.