avrättning av barn i Iran
Skriftlig fråga 2003/04:1570 av Tolgfors, Sten (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2004-08-27
- Besvarad
- 2004-09-10
- Anmäld
- 2004-09-14
- Svar anmält
- 2004-09-14
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 27 augusti
Fråga 2003/04:1570
av Sten Tolgfors (m) till utrikesminister Laila Freivalds om avrättning av barn i IranAmnesty International rapporterar om att barn avrättas i Iran. 18 barn uppges ha avrättats under de senaste tio åren. För två veckor sedan avrättades en 16-årig flicka, Ateqeh Rajabi, offentligt i Neka. När hon hängdes påstods det att hon var 22 år gammal, vilket visade sig vara fel.
Rajabi hade saknat advokat under rättegången och uppges varit psykiskt sjuk. Det brott hon dömdes att mista livet för var "okyska handlingar".
Agerandet strider mot såväl grundläggande rättsprinciper som FN:s barnkonvention. Dödsstraffet är i sig en kränkning av de mänskliga rättigheterna. Härtill kommer att kvinnor särbehandlas negativt för viss brottslighet.
Vad avser utrikesministern att göra för att uppmärksamma den iranska regeringen på Sveriges syn på dödsstraff i allmänhet och avrättning av barn i synnerhet?
Svar på skriftlig fråga 2003/04:1570 besvarad av Laila Freivalds
den 10 september
Svar på fråga 2003/04:1570 om avrättning av barn i Iran
Utrikesminister Laila Freivalds
Sten Tolgfors har frågat mig om vad jag avser att göra för att uppmärksamma den iranska regeringen på Sveriges syn på dödsstraff i allmänhet och avrättning av barn i synnerhet.
Jag delar Sten Tolgfors avsky inför det öde som drabbade den 16-åriga Ateqeh Rajabi och fördömer givetvis det inträffade. Precis som Sten Tolgfors påpekar så strider förfarandet mot flera grundläggande rättsprinciper.
I EU har vi valt att ha en dialog med Iran. Detta är en politik som vi tror är mer konstruktiv än konfrontation och isolering, men som också är mer mödosam och tar tid. EU:s dialog med Iran bedrivs inom flera olika områden: den så kallade allomfattande dialogen, den särskilda MR-dialogen och förhandlingarna om ett handels- och samarbetsavtal med därtill kopplade politiska krav. Till de krav som ställs hör respekt för de mänskliga rättigheterna, nedrustning/icke-spridning av massförstörelsevapen, samarbete i kampen mot terrorismen och en konstruktiv iransk hållning till fredsprocessen i Mellanöstern.
Inom den särskilda MR-dialogen argumenterar Sverige fortlöpande för att krav ställs på Iran och att dialogen ska leda till konkreta förbättringar. Dialogen är inte ett mål i sig utan ett medel. Därför välkomnar Sverige att EU:s ordförandeskap har för avsikt att under hösten genomföra en översyn av MR-dialogen med Iran.
Att verka för att avskaffa dödsstraffet är en viktig fråga för EU som drivs aktivt utifrån de riktlinjer som allmänna rådet antog 1998. Rikt-linjerna har som målsättning att dödsstraffet helt ska avskaffas och verkar för att de länder som fortfarande tillämpar dödsstraffet ska vidta åtgärder för att begränsa dess användning, vilket bland annat innebär att dödsstraffet aldrig får tillämpas för minderåriga eller förståndshandikappade. Frågor rörande dödsstraff tar vi således kontinuerligt upp med företrädare för den iranska regeringen, såväl inom den ovan nämnda MR-dialogen som genom demarcher i individuella fall.
Regeringen kommer även fortsatt att uppmärksamma situationen för de mänskliga rättigheterna i Iran. Jag kommer fortsättningsvis att via FN och EU i möjligaste mån verka för att förbättra respekten för mänskliga rättigheter i Iran. Efter diskussion i samband med det informella utrikesministermötet den 3@4 september har EU-ordförandeskapet begärt en rapport kring avrättningarna av minderåriga från EU-medlemsstaternas sändebud i Teheran med förslag om lämpliga åtgärder.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

