avdragsrätten för kostnad vid bredbandsanslutning

Skriftlig fråga 2001/02:1564 av Sandström, Åke (c)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2002-08-28
Besvarad
2002-09-09
Anmäld
2002-09-30

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 28 augusti

Fråga 2001/02:1564

av Åke Sandström (c) till finansminister Bosse Ringholm om avdragsrätten för kostnad vid bredbandsanslutning

Bredbandsutbyggnaden har av många olika skäl blivit kraftigt försenad i stora delar av landet.

Detta innebär att många människor inte kommer att få sin anslutning till bredbandsnätet under innevarande år. Dessutom kommer många över huvud taget inte att kunna få anslutning till en rimlig kostnad på grund av den uppläggning som regeringen valt.

För att i någon mån skapa lika villkor vid bredbandsanslutning bör enligt min mening avdragsrätten för anslutningskostnaden gälla även för nästa år, alltså 2003.

Med denna utgångspunkt frågar jag:

Vilka åtgärder är ministern beredd att vidta för att komma till rätta med de förhållanden jag här beskrivit?

Svar på skriftlig fråga 2001/02:1564 besvarad av finansminister Bosse Ringholm

den 9 september

Svar på fråga 2001/02:1564 om avdragsrätten för kostnad vid bredbandsanslutning

Finansminister Bosse Ringholm

Åke Sandström har frågat mig om jag är beredd att förlänga skattereduktionen för utgifter för s.k. bredbandsanslutningar med ett år till 2003.

Frågan har ställts mot bakgrund av att bredbandsutbyggnaden enligt Åke Sandström av olika skäl har blivit kraftigt försenad i stora delar av landet och att många människor därmed inte hinner få sina anslutningar till bredbandsnätet under innevarande år.

Reglerna om skattereduktion för utgifter för bredbandsanslutningar infördes för att stimulera enskilda till att delta i uppbyggnaden av en ny IT-struktur och ingår som ett led i den IT-politik som regeringen lade fast i IT-propositionen (prop. 1999/2000:86).

Regeringen avser att återkomma till frågan om förlängning av skattereduktionen för utgifter för bredbandsanslutningar i samband med höstens budgetproposition.

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.