Augusto Pinochet
Skriftlig fråga 1998/99:268 av Lager, Per (mp)
Frågan är besvarad
- Avslut
- Skriftlig fråga är färdigbehandlat
- Inlämnad:
- 1999-01-21
- Anmäld:
- 1999-01-26
- Besvarad:
- 1999-01-27
den 21 januari
Amnesty vädjade nyligen till utrikesminister Anna Lindh att hon skall ta ställning i frågan om ifall Chiles f.d. diktator Augusto Pinochet bör utlämnas till Spanien. Amnesty menar att regeringen klart borde uttala sig mot att Pinochet ges immunitet. Utrikesministern hänvisar härvid till att regeringen inte skall lägga sig i en rättslig process.
Det är i och för sig viktigt att regeringen inte påverkar en pågående rättslig prövning, vare sig det är i Sverige eller i utlandet. Men frågan är om det inte finns möjligheter för regeringen att agera i ett sådant extraordinärt fall som detta.
Då överhuset i London återigen prövar ärendet avvaktar chefsåklagare Jan Danielsson utslaget i London innan han tar ställning.
Min fråga till ministern är därför följande:
Avser ministern följa upp den rättsliga prövningen avseende Augusto Pinochets utlämnande till Spanien?

