att förkorta väntetiderna på PRV
Skriftlig fråga 1999/2000:724 av Ek, Lena (c)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2000-03-22
- Anmäld
- 2000-03-28
- Besvarad
- 2000-03-29
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 1999/2000:724
av Lena Ek (c) till näringsminister Björn Rosengren om att förkorta väntetiderna på PRVPatent- och registreringsverket har flera arbetsuppgifter som är mycket viktiga för enskilda företag. Under senare tid har mycket stark kritik riktats mot handläggningen av olika registreringsärenden som namnbyten, namnregistreringar och framför allt varumärkesavdelningen. Framför allt är det väntetiderna som är besvärliga. Det är inte svårt att förstå. Ett företag som är i en förändringsfas behöver snabba besked för att kunna sköta marknadsföringen för företaget självt och företagets produkter. Väntetider på månader är besvärliga, när väntetiderna blir ett år blir de till hinder för verksamheten och när de drar ut till flera år blir väntetiderna rent förödande.
Varumärkesavdelningen har redovisat väntetider på 22@24 månader. Att inte ha ett heltäckande varumärkesskydd är att leva mycket farligt som företagare, särskilt gäller detta små företag. Nu har enligt uppgift departementet till slut upptäckt situationen och satt in extra hjälp. Målsättningen är att komma nedr till väntetider på cirka tio månader @ redan det en tidsutdräkt som kan sätta företags existens i gungning. Fortfarande är ansökningar från 1998 obehandlade. Samtidigt är patent och varumärkesskydd, liksom annan till företagandet hörande registrering, av mycket stor och grundläggande betydelse för företagandets utveckling i sin helhet, och därmed landets ekonomiska tillväxt. Väntetider är i dessa sammanhang av ondo och icke acceptabla.
Min fråga till näringsministern blir därför:
Vad avser näringsministern vidta för åtgärder för att förkorta väntetiderna på PRV?
Svar på skriftlig fråga 1999/2000:724 besvarad av statsrådet Mona Sahlin
Svar på fråga 1999/2000:724 om att förkorta väntetiderna på PRV
Statsrådet Mona Sahlin
Lena Ek har frågat näringsministern vad han avser att vidta för åtgärder för att förkorta väntetiderna på PRV.
Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.
Jag vill som svar på frågan hänvisa till mitt interpellationssvar i riksdagen den 28 mars med anledning av en interpellation av Jan-Erik Rådhström (1999/2000:300) om uppföljning av handläggningstider. Där frågar han mig vilka ytterligare åtgärder regeringen försökte vidta under förra året, utöver de man redan vidtagit, för att uppnå målet på tio månader för beslut i varumärkesärenden, och vilka åtgärder jag avser att vidta om det inom kort visar sig att nya ärenden ej kommer att kunna behandlas inom tio månader.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

