att avfallsförbränningen strider mot miljömålen

Skriftlig fråga 2004/05:2039 av Nordlund, Harald (fp)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2005-07-15
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Besvarad
2005-08-10
Besvarad
2005-08-15
Anmäld
2005-09-13
Svar anmält
2005-09-13

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 15 juli

Fråga 2004/05:2039

av Harald Nordlund (fp) till statsrådet Lena Sommestad om att avfallsförbränningen strider mot miljömålen

Jag fick på tidigare ställd fråga om sopförbränning ett svar som ingav visst hopp om att förbränning ska komma att likställas med deponering i skattehänseende.

I förslag till nytt delmål inom nationella miljömålet God bebyggd miljö sägs: "Den totala mängden genererat avfall skall inte öka och den resurs som avfall utgör skall tas till vara i så hög grad som möjligt samtidigt som påverkan på och risker för hälsa och miljö minimeras."

Det finns nu många tecken som tyder på att den kraftiga utbyggnad av avfallsförbränning som pågår i kommunerna innebär en omprioritering i fråga om hanteringen av avfall. Signalen till företag och medborgare är att förbränning går före återvinning. Med andra ord innebär utbyggnaden att produktionen av avfall stimuleras. Denna utveckling måste anses strida mot bland annat ovan citerat förslag till nytt delmål.

Min fråga:

Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att avfallshanteringen ska uppfylla kraven i det nya delmålet om avfall?

Svar på skriftlig fråga 2004/05:2039 besvarad av Lena Sommestad

den 15 augusti

Svar på fråga 2004/05:2039 om att avfallsförbränningen strider mot miljömålen

Statsrådet Lena Sommestad

Harald Nordlund har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att avfallshanteringen ska uppfylla kraven i det nya delmålet om avfall.

Som jag tidigare sagt i mitt svar på Sinikka Bohlins fråga om framtida avfallshantering (fråga 2004/05:1214) delar jag din och andra riksdagsledamöters oro för den utbyggnad av avfallsförbränningen som pågår i landet.

I propositionen Svenska miljömål @ ett gemensamt uppdrag (prop. 2004/05:150) föreslår regeringen, som du återger i din fråga, ett nytt delmål för avfall. Regeringen preciserar också delmålet när det gäller materialåtervinning på följande sätt:

  • Senast år 2010 ska minst 50 % av hushållsavfallet återvinnas genom materialåtervinning, inklusive biologisk behandling.
  • Senast år 2010 ska minst 35 % av matavfallet från hushåll, restauranger, storkök och butiker återvinnas genom biologisk behandling. Målet avser källsorterat matavfall till såväl hemkompostering som central behandling.
  • Senast år 2010 ska matavfall och därmed jämförligt avfall från livsmedelsindustrier med mera återvinnas genom biologisk behandling. Målet avser sådant avfall som förekommer utan att vara blandat med annat avfall och är av en sådan kvalitet att det är lämpligt att efter behandling återföra till växtodling.

Enligt färsk statistik från Renhållningsverksföreningen gick år 2004 över 90 % av hushållens avfall till återvinning. Materialåtervinning stod för 33,2 %, biologisk behandling för 10,4 % och förbränning med energiutvinning för 46,7 %. I jämförelse med år 2003 har materialåtervinningen ökat med 1,8 %, biologisk behandling har ökat med 0,8 % och förbränning med energiutvinning har ökat med 2,1 %. Under samma period minskade mängden deponerat hushållsavfall från 13,8 % till 9,1 %. Trenden med minskad deponering till förmån för materialåtervinning, biologisk behandling och förbränning med energiutvinning fortsätter således.

Jag vill dock se en fortsatt utveckling framför allt av materialåtervinning och biologisk behandling. För att uppnå detta har regeringen, förutom att ställa upp och precisera ett nytt delmål till miljökvalitetsmålet God bebyggd miljö, infört ett investeringsstöd till fastighetsägare av flerbostadshus som inrättar källsorteringsutrymmen från den 1 januari 2005. Vidare har regeringen uppdragit åt PBL-kommittén (dir. 2004:150) att utreda möjligheten att ställa krav på fastighetsägare att inrätta källsorteringsutrymmen. Ytterligare en åtgärd som kan väntas öka materialåtervinningen är att regeringen från den 1 januari 2005 ställer högre krav på servicenivå i samband med insamling av förpackningar och returpapper. Regeringen har dessutom tillsatt en särskild utredare (dir. 2003:96) med uppdrag att föreslå hur en skatt på avfall som förbränns kan utformas. Uppdraget redovisades i denna del i mars 2005 (SOU 2005:23) och har därefter remissbehandlats. Frågan bereds för närvarande inom Regeringskansliet. Från den 1 januari 2005 gäller därutöver ett förbud mot deponering av organiskt avfall, vilket också kan väntas öka materialåtervinningen.

Sammantaget har regeringen bedömt att delmålet om avfall kommer att nås med dessa åtgärder. Jag avser därför att i första hand fullfölja redan påbörjade aktiviteter inom detta område.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.