åtgärdspaket för Högsby kommun

Skriftlig fråga 2000/01:924 av Hansson, Agne (c)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2001-03-16
Besvarad
2001-03-22
Anmäld
2001-03-27

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 16 mars

Fråga 2000/01:924

av Agne Hansson (c) till näringsminister Björn Rosengren om åtgärdspaket för Högsby kommun

Det finns goda utvecklingsförutsättningar i sydöstra Sverige om regionen ges rättvisa och likvärdiga förutsättningar. Högsby kommun är emellertid svårt utsatt. Kommunen har under de senaste sex åren tappat 10 % av sin befolkning. Det motsvarar en befolkningsminskning på 90 000 invånare ur ett Stockholmsperspektiv. Problemen är än mer akut sedan den största industrienheten Moteco i Ruda som tillverkar mobiltelefonantenner bl.a. lagts ned och tillverkningen flyttat utomlands. Åtgärder behöver vidtas som ger förutsättningar för tillväxt utifrån lokala förutsättningar. Statliga infrastrukturinvesteringar är nödvändiga för att skapa denna positiva process. Ökade resurser för det lokala mål 2-området som kommunen tillhör likaså. Satsningar på bredband, arbetsgivaravgiftssänkningar och lokaliseringar av ny sysselsättning är andra.

Med hänvisning till det akuta sysselsättningsläget i Högsby kommun vill jag fråga näringsministern:

Vilka åtgärder är näringsminister beredd att vidtaga för att stärka tillväxt och utveckling i Högsby kommun?

Svar på skriftlig fråga 2000/01:924 besvarad av statsrådet Ulrica Messing

den 22 mars

Svar på fråga 2000/01:924 om åtgärdspaket för Högsby kommun

Statsrådet Ulrica Messing

Agne Hansson har frågat näringsministern vilka åtgärder han är beredd att vidtaga för att stärka tillväxt och utveckling i Högsby kommun. Arbetsfördelningen inom regeringen är sådan att det är jag som ska svara på frågan.

Jag är väl medveten om utvecklingen i Högsby kommun. Den bör dock också ses i samband med utvecklingen i omkringliggande kommuner. Agne Hansson menar att åtgärder måste vidtas som ger förutsättningar för tillväxt utifrån lokala förutsättningar. Jag delar hans syn. Regeringen driver en politik i syfte att främja tillväxt och utveckling utifrån lokala förutsättningar. De regionala tillväxtavtalen, och försök med regionala självstyrelseorgan, som regionförbundet i Kalmar, är exempel på detta.

Inom infrastrukturområdet har regeringen beslutat att ett rikstäckande bredbandsnät ska byggas upp. Vad gäller statliga infrastrukturåtgärder i övrigt är en proposition under utarbetande på Näringsdepartementet. Regeringen har för avsikt att presentera denna under hösten.

Högsby kommun tillhör EG:s strukturfondsområde mål 2 södra, vilket ger ytterligare förutsättningar för lokala och regionala organ att stödja kommunens utveckling.

En regionalpolitisk proposition är planerad till hösten. I denna avses bl.a. politik för att ytterligare främja möjligheterna till tillväxt utifrån lokala och regionala villkor att presenteras.

Kommunen är tillsammans med regionförbundet i Kalmar län de som är bäst skickade att arbeta för ny sysselsättning till Högsby, eftersom tillväxten måste utgå från lokala och regionala förutsättningar.

Regeringens, och min roll i detta är att se till att de nationella regelverken möjliggör, stöder och underlättar detta arbete.

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.