Åtgärder för långtidssjukskrivna

Skriftlig fråga 2009/10:224 av Omanovic, Jasenko (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2009-11-20
Inlämnad
2009-11-20
Besvarad
2009-11-25
Svar anmält
2009-11-26

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 20 november

Fråga

2009/10:224 Åtgärder för långtidssjukskrivna

av Jasenko Omanovic (s)

till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson (m)

Situationen för landets många långtidssjukskrivna är ohållbar. De som på grund av sjukdom inte har full arbetsförmåga efter vederbörlig rehabilitering tvingas till nya utredningar i stället för att få hjälp med att hitta ett arbete.

Många av utredningarna upplevs vara av samma karaktär som coacherna inom Arbetsförmedlingen – ett sätt tjäna pengar på skattebetalarnas bekostnad utan att verksamheten fyller en funktion för de sjukskrivna. Många sjuka har efter ett långt yrkesliv erfarenheter och vissa av dem har kunskaper som överträffar utredarnas, varför deltagandet i dessa aktiviteter upplevs meningslösa. När de drar ut på tiden, utan att något händer, riskerar de att leda till depression i stället och på så sätt förvärra situationen.

Den sjukskrivne kan inte heller söka arbete själv, eftersom man då hamnar utanför all eventuell hjälp och blir arbetssökande på heltid. För att över huvud taget ha en försörjning tvingas man delta i de aktiviteter som krävs av Försäkringskassan.

Regeringens sjukförsäkringspolitik har totalhavererat och försämringarna av sjukförsäkringen har stjälpt i stället för att hjälpt de långtidssjuka.

Avser statsrådet att vidta åtgärder för att garantera kvaliteten i Försäkringskassans aktiviteter så att de långtidssjukskrivna får hjälp med att hitta ett arbete som motsvarar deras arbetskapacitet?

Svar på skriftlig fråga 2009/10:224 besvarad av Statsrådet Cristina Husmark Pehrsson

den 25 november

Svar på fråga

2009/10:224 Åtgärder för långtidssjukskrivna

Statsrådet Cristina Husmark Pehrsson

Jasenko Omanovic har frågat mig om jag avser att vidta åtgärder för att garantera kvalitén i Försäkringskassans aktiviteter så att de långtidssjukskrivna får hjälp med att hitta ett arbete som motsvarar deras arbetskapacitet.

Utgångspunkten inom sjukförsäkringen ska vara arbetslinjen. Den som är sjuk och inte kan arbeta ska kunna få sjukpenning. Den som tillfrisknar ska kunna få stöd och hjälp för att komma tillbaka till arbete. Regeringen har därför vidtagit en rad åtgärder för att åstadkomma en mer aktiv sjukförsäkringspolitik där människors arbetsförmåga på ett bättre sätt tas till vara. Jag kan till exempel nämna införandet av en rehabiliteringskedja, en rehabiliteringsgaranti och bättre möjligheter för personer med sjukersättning att pröva att återgå i arbete.

Den senaste reformen som regeringen föreslagit innebär också att människor som varit sjukskrivna länge ska erbjudas en arbetslivsintroduktion via Arbetsförmedlingen. Under denna ska individerna erbjudas en kartläggning av sina förutsättningar för arbete och även få stöd att ta dessa till vara. Tidigare fick dessa människor i stället förtidspension.

När det gäller bedömning av arbetsförmåga så har jag kunnat konstatera att arbetsförmåga har varit ett centralt begrepp i sjukförsäkringen allt sedan den allmänna sjukförsäkringens tillkomst. Trots detta saknas tydliga definitioner av begreppet och enhetliga metoder för att bedöma arbetsförmåga. Det var därför som jag tillsatte Arbetsförmågeutredningen. Utredningen har alldeles nyligen avlämnat sitt betänkande. En förstudie pågår även på Försäkringskassan som syftar till att mer konkret inleda utvecklandet av instrument för bedömning av arbetsförmåga. Så snart denna förstudie är klar avser jag att ta ställning till hur arbetet med att ta fram mer enhetliga metoder och instrument ska fortskrida.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.