åtgärder för att svara på rymningar

Skriftlig fråga 2003/04:586 av Strandberg, Torkild (fp)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2004-01-21
Anmäld
2004-01-22
Besvarad
2004-01-28
Svar anmält
2004-01-28

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 21 januari

Fråga 2003/04:586

av Torkild Strandberg (fp) till justitieminister Thomas Bodström om åtgärder för att svara på rymningar

På söndagskvällen fritogs tre fångar från säkerhetsavdelningen på Kumla. Rymningen genomfördes med hjälp av vapen. Enligt uppgift var den första polispatrullen på plats först 15 minuter efter att larmet gått. Det borde vara en självklarhet att polisen har en beredskap att omedelbart ingripa vid rymningsförsök, rymningar och andra störningar vid landets fängelser, särskilt de med högst säkerhetsklass.

Vad avser justitieministern att göra för att tydligt förbättra polisens möjligheter att svara på rymningar och rymningsförsök vid landets fängelser?

Svar på skriftlig fråga 2003/04:586 besvarad av Thomas Bodström

den 28 januari

Svar på fråga 2003/04:586 om åtgärder för att svara på rymningar

Justitieminister Thomas Bodström

Torkild Strandberg har frågat mig vad jag avser att göra för att förbättra polisens möjligheter att svara på rymningar och rymningsförsök vid landets fängelser.

Det är oacceptabelt att en rymning av det slag vi såg i Kumla kan ske. Samtidigt utgör en fritagning utifrån där de inblandade är tungt beväpnade en svår situation att hantera för både kriminalvård och polis. Risken för att människor allvarligt skadas eller dödas är stor.

När en händelse av det här slaget inträffar är det naturligt att berörda myndigheter ser över sina rutiner för att minimera risken för att liknande situationer upprepas. Ett sådant arbete har nu inletts inom både kriminalvården och polisen. Jag har för avsikt att invänta en redovisning av detta innan jag tar ställning till ytterligare åtgärder.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.