årsredovisningen

Skriftlig fråga 2001/02:1058 av Husmark Pehrsson, Cristina (m)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2002-04-15
Anmäld
2002-04-23
Besvarad
2002-04-24

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 15 april

Fråga 2001/02:1058

av Cristina Husmark Pehrsson (m) om rekrytering av personliga assistenter

I regeringens årsredovisning för staten 2001 skriver regeringen @ under 4.3.9. utgiftsområde 9 @ att anslaget 16:8 Kostnad för statlig assistansersättning var 298 miljoner kronor lägre än anvisade medel i statsbudgeten. En orsak till detta var svårigheten att rekrytera assistenter.

Min fråga till socialministern blir därför:

Vilka åtgärder ämnar socialministern att vidta för att säkerställa att en brist på assistenter inte kullkastar denna viktiga reform för de funktionshindrade?

Svar på skriftlig fråga 2001/02:1058 besvarad av socialminister Lars Engqvist

den 24 april

Svar på fråga 2001/02:1058 om rekrytering av personliga assistenter

Socialminister Lars Engqvist

Cristina Husmark Pehrsson har frågat mig vilka åtgärder jag ämnar vidta för att säkerställa att en brist på assistenter inte kullkastar assistansreformen.

Tidigare uppföljningar har visat sig att tillgången på personliga assistenter har varit god. Det finns dock tydliga signaler på att rekryteringen på många håll i landet blivit allt svårare. Därför tillsatte regeringen våren 2001 en arbetsgrupp inom Regeringskansliet som bl.a. skulle analysera förutsättningarna för att underlätta rekryteringen av personliga assistenter och vid behov föreslå åtgärder för att motverka en framtida brist på assistenter. Arbetsgruppen redovisade sitt arbete veckan före jul. Rapporten är nu ute på remiss, och remissvaren ska vara inkomna till Socialdepartementet senast den 15 maj 2002. Jag vill först ta del av remissvaren innan jag tar ställning till vilka åtgärder som bör vidtas.

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.