ärendehanteringen i Näringsdepartementet

Skriftlig fråga 1998/99:376 av Karlsson, Ola (m)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
1999-02-18
Anmäld
1999-02-23
Besvarad
1999-02-26

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

Fråga 1998/99:376 av Ola Karlsson (m) till näringsministern om ärendehanteringen i Näringsdepartementet

den 18 februari

 

Försäljningen av 900 000 hektar skog från Assi Domän till ett nybildat bolag, Sveaskog, är ett projekt som haft mycket stora politiska inslag. Det lanserades av dåvarande näringsminister Anders Sundström på LRF-stämman i juni 1998. Den viktigaste avsikten verkade vara att göra ett braskande uttalande under valrörelsen i syfte att skaffa röster i Norrland, inte att ge Assi Domän en starkare struktur. Under näringsutskottets hantering framkom att Näringsdepartementet varit mycket aktivt och drivande i affären, bl.a. när det gällde att bestämma storleken på hur mycket skog som skulle avyttras. Den planerade försäljningen stoppades förra veckan på grund av nekat förvärvstillstånd med hänvisning till jordförvärvslagen. Det framstår som mycket förvånande att ärendet inte beretts bättre på departementet än att det stoppas när en statlig myndighet tillämpar gällande lag. Näringsministern borde därför prioritera åtgärder för att stärka departementets förmåga att bereda ärenden, fatta beslut och utöva statens ägande via bolagsstämman framför att ge ägardirektiv via massmedierna.

 

Vilka åtgärder avser statsrådet vidta för att förbättra departementets förmåga att bereda ärenden?

 

 

Svar på skriftlig fråga 1998/99:376 besvarad av Näringsminister Björn Rosengren

Svar på fråga 1998/99:376 om ärendehanteringen i Näringsdepartementet
    Näringsminister Björn Rosengren

den 26 februari

 

Med utgångspunkt i regeringens handläggning av Assi Domäns förslag att dela ut ett dotterbolag som innehåller en del av Assi Domäns skogstillgångar har Ola Karlsson frågat mig om vilka åtgärder jag avser att vidta för att förbättra departementets förmåga att bereda ärenden.

I det förslag som regeringen förelade riksdagen i budgetpropositionen framgick mycket klart att möjligheten att överlåta mark från Assi Domän till det bolag som avses delas ut förutsatte tillstånd enligt jordförvärvslagen (1979:230) av berörd myndighet. Ola Karlsson borde veta att varken regeringen eller riksdagen kan påverka beslut hos en myndighet.

Assi Domäns ansökan om förvärvstillstånd för överföringen av mark till det nya skogsbolaget har handlagts av berörda länsstyrelser och av Jordbruksverket efter en ansökan från Assi Domän. Regeringskansliet har inte varit berört av detta ärende. Regeringens handläggning har bestått i att begära ett bemyndigande från riksdagen att staten kan byta till sig utestående aktier i skogsbolaget mot en del av de aktier i Assi Domän som staten redan innehar.

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.