arbetslöshet i glesbygd
Skriftlig fråga 2003/04:1028 av Wälivaara, Erling (kd)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2004-04-02
- Inlämnad
- 2004-04-02
- Besvarad
- 2004-04-07
- Svar anmält
- 2004-04-13
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 2 april
Fråga 2003/04:1028
av Erling Wälivaara (kd) till statsrådet Hans Karlsson om arbetslöshet i glesbygdI dag känner sig många svenskar obehövda av samhället. Ca 6 % av svenskarna är arbetslösa. Det är en miljon människor som lever i arbetslöshetens tristess och meningslöshet.
Situationen är särskilt besvärlig i de norra delarna av landet. I Norrbotten är nästan 10 % utan arbete enligt den senaste rapporten från Länsarbetsnämnden. Ser man på enskilda kommuner i Norrbotten kan man finna siffror på uppemot 17 %. Vi kan inte vänta och se, eller hoppas på att en högkonjunktur kommer och löser problemet. Ett offensivt arbete måste till för att lösa detta problem och min fråga till statsrådet är:
Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att lösa den höga arbetslösheten i glesbygden?
Svar på skriftlig fråga 2003/04:1028 besvarad av Hans Karlsson
den 7 april
Svar på fråga 2003/04:1028 om arbetslöshet i glesbygd
Statsrådet Hans Karlsson
Erling Wälivaara har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att lösa arbetslösheten i glesbygden.
Jag delar Erling Wälivaaras oro för de stora regionala skillnader vi har för sysselsättning och arbetslöshet. Tyvärr är det så att det inte finns någon enkel lösning. Regeringen arbetar ständigt med frågan. Insatser görs inom de flesta politikområden. Låt mig ge några exempel:
Genom den ekonomiska politiken säkerställs prisstabilitet vilket ger låga räntor. Detta ger industrin möjlighet att investera och skapa arbetstillfällen i hela landet.
Inom ramen för arbetsmarknadspolitiken fördelar Arbetsmarknadsstyrelsen medel efter arbetsmarknadsläge. Regioner med hög arbetslöshet tilldelas mer medel för aktiv arbetsmarknadspolitik.
Inom den regionala utvecklingspolitiken prioriteras mer långsiktiga strukturförändrande åtgärder bland annat inom ramen för de regionala tillväxtprogrammen. Åtgärderna syftar till att stärka näringslivets tillväxtförutsättningar och därigenom bidra även till glesbygdens utveckling.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

