Arbetslivsforskning
Skriftlig fråga 2007/08:298 av Stenberg, Maria (s)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2007-11-16
- Anmäld
- 2007-11-20
- Besvarad
- 2007-11-27
- Svar anmält
- 2007-11-27
- Besvarad
- 2007-11-28
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 16 november
Fråga
2007/08:298 Arbetslivsforskning
av Maria Stenberg (s)
till statsrådet Lars Leijonborg (fp)
Arbetslivsinstitutet avvecklades den 1 juli i år. Forskningsrådet för arbetsliv och socialvetenskap uppger i nyhetsbrev nr 4 2007 att av institutets nära 300 forskare finns i dag några på universitet och högskolor, i annan icke-forskande verksamhet eller har pensionerats eller är arbetslösa. Omkring hälften av forskarna har lämnat arbetslivsforskningen, vilket innebär att andelen arbetslivsforskare totalt sett har minskat med ungefär 10 procent.
Utbildningsministern har vid ett tillfälle sagt att regeringen inte kommer att reservera särskilda anslag till arbetslivsforskning, utan att detta område får konkurrera om forskningsanslagen på samma villkor som övriga områden.
Om andelen arbetslivsforskare på denna korta tid redan har minskat med en tiondel kan man befara att arbetslivsforskningen i landet har hamnat i en negativ spiral. Färre forskare och minskat stöd från samhällets sida minskar intresset för denna forskning. En sådan utveckling vore högst beklaglig.
Avser statsrådet att vidta åtgärder för att arbetslivsforskningen även i fortsättningen kommer att ha nuvarande omfattning?
Svar på skriftlig fråga 2007/08:298 besvarad av Statsrådet Lars Leijonborg
Svar på fråga
2007/08:298 Arbetslivsforskning
Statsrådet Lars Leijonborg
Maria Stenberg har frågat mig om jag avser att vidta några åtgärder för att arbetslivsforskningen även i fortsättningen kommer att ha nuvarande omfattning.
Forskning inom ramen för arbetslivsområdet har diskuterats vid många tillfällen i riksdagen under det senaste året. Låt mig därför ge Maria Stenberg ett kort och koncist svar.
Regeringen vill ha en bra arbetslivsforskning i Sverige. I slutändan är det dock inte antalet forskare som är den avgörande frågan utan att forskningen bedrivs med hög kvalitet. De förändringar som regeringen har gjort inom arbetslivsområdet syftar till att kvaliteten på svensk forskning inom området ytterligare ska höjas genom att finansiering söks i konkurrens, i likhet med vad som gäller för forskning inom andra områden.
Min ambition som forskningsminister är att Sverige ska bli en starkare forskningsnation. Anslagen till universitet och högskolor ökar nu i enlighet med regeringens förslag med 900 miljoner kronor under perioden 2007–2009. Jag räknar med att i den kommande forskningspolitiska propositionen ge förslag om hur Sverige ska uppnå Lissabondeklarationens målsättning att varje medlemsstats investeringar i forskning och utveckling från den offentliga sektorn bör utgöra 1 procent av bnp år 2010. Enligt min mening finns det ingen anledning att tro annat än att forskare inom arbetslivsområdet kommer att hävda sig väl i konkurrensen om dessa nya medel.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
