Arbetet med gränshinder i Norden

Skriftlig fråga 2007/08:360 av Wallmark, Hans (m)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2007-11-27
Inlämnad
2007-11-27
Besvarad
2007-12-05
Svar anmält
2007-12-05

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 27 november

Fråga

2007/08:360 Arbetet med gränshinder i Norden

av Hans Wallmark (m)

till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin (m)

Arbetet med att identifiera och hantera nordiska gränshinder verkar prioriterat sedan drygt ett år tillbaka. Utöver de initiativ den nordiska samarbetsministern Cristina Husmark Pehrsson vidtagit så har statsrådet Sven Otto Littorin tillsammans med sin danska kollega tillsatt en arbetsgrupp. Målet är att kunna presentera ytterligare regelförenklingar för att på så sätt underlätta för den integration som i dag tydligt kan iakttas i Öresundsområdet: en glädjande utveckling som innebär att Skåne och Själland knyts allt närmare varandra. I regionen finns ett stort intresse, rent av otålighet, inför när gruppen ska presentera sitt arbete.

Avser statsrådet att före årsskiftet 2007/08 presentera resultatet av det arbete som sedan i somras utförts tillsammans med danska regeringsföreträdare om konkreta åtgärder för att hantera gränshinder i Öresundsområdet?

Svar på skriftlig fråga 2007/08:360 besvarad av Arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin

den 5 december

Svar på fråga

2007/08:360 Arbetet med gränshinder i Norden

Arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin

Hans Wallmark har frågat mig om jag före årsskiftet 2007/08 avser att presentera resultatet av det arbete som sedan i somras utförts tillsammans med danska regeringsföreträdare om konkreta åtgärder för att hantera gränshinder i Öresundsregionen.

Den 17 december kommer jag och min danska kollega Claus Hjort Frederiksen att träffas i Malmö. I samband med det mötet kommer vi att presentera resultatet av det arbete som gjorts och kommer att göras för att överbrygga flera av de gränshinder som föreligger i Öresundsregionen på områdena socialförsäkringen, arbetslöshetsförsäkringen samt skattelagstiftningen.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.