Ansvaret för organisering och finansiering av utbildning för företagsläkare
Skriftlig fråga 2025/26:13 av Johanna Haraldsson (S)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2025-09-15
- Överlämnad
- 2025-09-16
- Anmäld
- 2025-09-17
- Svarsdatum
- 2025-09-24
- Besvarad
- 2025-09-24
- Sista svarsdatum
- 2025-09-24
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
till Statsminister Ulf Kristersson (M)
Kompetensförsörjningen av företagsläkare har länge varit en problematisk fråga. Både utredningar och regeringens egna arbetsmiljöstrategier har tydligt pekat på behovet av fler företagsläkare och på statens ansvar för att säkerställa finansiering och organisering av utbildningen i arbetsmedicin. Sedan Arbetslivsinstitutet lades ned har ingen myndighet haft ett tydligt ansvar, och antalet företagsläkare minskar stadigt. Samtidigt är en stor majoritet av de aktiva företagsläkarna över 65 år gamla.
Myndigheten för arbetsmiljökunskap fick 2021 i uppdrag av regeringen att samordna insatserna för företagshälsovårdens kompetensförsörjning. I sin slutredovisning 2024 bedömde myndigheten att Försäkringskassan var bäst lämpad som huvudman för utbildningen. Därefter beslutade regeringen att avveckla Mynak och att överföra dess uppgifter till Arbetsmiljöverket och Karolinska institutet (KI). KI fick ansvar för kompetensförsörjning, men markerade samtidigt att huvudmannaskap för ST i arbetsmedicin inte ingick i deras uppdrag eller budget. Förslaget om huvudman för utbildningen har fortfarande inte hanterats.
Sveriges företagshälsor har sedan länge engagerat sig i frågan, och när frågor ställts till regeringsföreträdare har man bollats mellan olika departement. Arbetsmarknadsdepartementet har hänvisat till Socialdepartementet, som i sin tur har hänvisat vidare till Utbildningsdepartementet. Där har statssekreterare och tjänstemän klargjort att frågan inte finns med i budgeten och att ST i arbetsmedicin inte kan ingå i KI:s uppdrag. När Företagsläkarföreningen vände sig till Utbildningsdepartementet med en skrivelse i ärendet fick de beskedet att detta i första hand är en arbetsgivarfråga och därför bör hanteras av Arbetsmarknadsdepartementet. Ingen verkar veta vem som har ansvaret.
Samtidigt finns en akut brist på företagsläkare, vilket riskerar att få allvarliga konsekvenser. Företagen försvagas när de inte kan få stöd i sitt arbetsmiljöarbete eller i rehabiliteringsinsatser för sjukskrivna medarbetare. För de anställda kan bristen innebära längre sjukskrivningar, sämre rehabilitering och större risk för arbetsrelaterad ohälsa. Situationen förvärras ytterligare av att det enligt Arbetsmiljöverkets föreskrifter krävs lagstadgade medicinska kontroller för vissa yrkesgrupper – exempelvis vid arbete med allergiframkallande kemikalier, fibrosframkallande damm som asbest eller kvarts, bly och kadmium samt vid nattarbete, rök- och kemdykning eller dykeriarbete. Dessa arbeten får inte utföras utan giltiga läkarintyg, och bristen på företagsläkare innebär att arbeten riskerar att stoppas, att arbetsgivare kan drabbas av sanktionsavgifter och att skyddsnivån för arbetare i dessa yrkesgrupper försämras.
Trots återkommande kontakter från berörda aktörer har ansvaret för frågan ännu inte tydliggjorts av regeringen.
Jag vill därför fråga statsminister Ulf Kristersson:
Har statministern för avsikt att klargöra vilket departement och vilken minister i regeringen som ansvar för att säkerställa finansiering och organisering av utbildningen för företagsläkare och i så fall, hur ser ansvarsfördelningen ut?
Svar på skriftlig fråga 2025/26:13 besvarad av Sjukvårdsminister Elisabet Lann (KD)
Svar på fråga 2025/26:13 Ansvaret för organisering och finansiering av utbildning för företagsläkare
till Statsminister Ulf Kristersson (M)
Svar på fråga 2025/26:13 av Johanna Haraldsson (S)
Ansvaret för organisering och finansiering av utbildning för företagsläkare
Johanna Haraldsson har frågat statsministern om han har för avsikt att klargöra vilket departement och vilken minister i regeringen som ansvar för att säkerställa finansiering och organisering av utbildningen för företagsläkare och i så fall, hur ansvarsfördelningen ser ut.
Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.
Inledningsvis vill jag framhålla att det är regionerna som enligt hälso- och sjukvårdslagen (2017:30) ansvarar för att planera hälso- och sjukvården med utgångspunkt i behovet av vård hos dem som omfattas av regionens ansvar.
En förutsättning för företagshälsovårdens arbete är en robust kompetensförsörjning av läkare med specialistutbildning inom arbetsmedicin. Specialisttjänstgöring (ST) sker i dag huvudsakligen via tilläggsspecialisering inom arbetsmedicin, genom företagshälsovården som ansvarar för att uppfylla kraven enligt gällande föreskrifter. I dagsläget finns som Johanna Haraldsson själv nämner inte någon särskild huvudman med ett utpekat ansvar att sörja för möjligheten att verkställa alla steg fram till specialistkompetensbevis inom arbetsmedicin.
I juni 2025 överlämnade Vårdansvarskommittén slutbetänkandet Ansvaret för hälso- och sjukvården (SOU 2025:62). I betänkandet anges att kommittén ser ett behov av en ökad nationell samordning och dimensionering i utbildningen av hälso- och sjukvårdspersonal där varje huvudman tydligare behöver bidra till det samlade nationella behovet av hälso- och sjukvårdspersonal. Kommittén föreslår bl.a. att staten bör ta ett utökat ansvar för hälso-och sjukvårdens kompetensförsörjning och att regeringen bör se över de närmare formerna för detta. Betänkandet har remitterats. Remisstiden går ut den 31 oktober 2025.
Avslutningsvis vill jag tacka Johanna Haraldsson för frågan och för hennes engagemang i företagshälsovården.
Stockholm den 24 september 2025
Elisabet Lann
Intressenter
Frågeställare
Ställd till
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.


