anställda kvinnor inom Posten
Skriftlig fråga 2004/05:1514 av Schyman, Gudrun (-)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2005-04-27
- Inlämnad
- 2005-04-27
- Besvarad
- 2005-05-03
- Besvarad
- 2005-05-04
- Svar anmält
- 2005-05-09
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 2004/05:1514
av Gudrun Schyman (-) till statsrådet Ulrica Messing om anställda kvinnor inom PostenAntalet besök hos Svensk Kassaservice sjunker med 20 % om året. Posten säger upp fast anställda och återanställer dem på deltid. Personal som sedan blir av med jobbet helt, vilket förmodligen väntar många, får då stämpla på deltid och inte på heltid. Majoriteten anställda är kvinnor.
Det här systemet upprör både personal och fack. Alf Mellström, ordförande i Seko Posten, säger (DN den 27 april 2005):
@ Näringsdepartementets totala handlingsförlamning är rena kvinnomisshandeln. De skulle aldrig ha vågat göra så om det hade handlat om män. Seko menar att kvinnor behandlas annorlunda än män på arbetsmarknaden.
Jag vill fråga statsrådet:
Avser statsrådet att vidta några åtgärder för att kvinnor inom Posten ska få samma behandling som män vid eventuella nedskärningar?
Svar på skriftlig fråga 2004/05:1514 besvarad av Thomas Östros
Svar på fråga 2004/05:1514 om anställda kvinnor inom Posten
Näringsminister Thomas Östros
Gudrun Schyman har frågat statsrådet Ulrica Messing om statsrådet avser att vidta några åtgärder för att kvinnor inom Posten ska få samma behandling som män vid eventuella nedskärningar. Ansvarsfördelningen inom regeringen är sådan att det är jag som har ansvar för frågor rörande den statliga bolagssektorn.
Frågan är ställd mot bakgrund av att Posten, genom Svensk Kassaservice, möter en starkt minskad efterfrågan på sina tjänster och därmed tvingas reducera sin personalstyrka. Av historiska skäl består de anställda på Svensk Kassaservice till över 90 % av kvinnor. Det är därmed kvinnor i första hand som påverkas av de personalreduktioner som genomförts inom denna verksamhet.
Jag vill i detta sammanhang understryka regeringens hållning att all diskriminering på arbetsmarknaden skall bekämpas. Enligt regeringens ägarpolicy ska de statligt ägda bolagen agera som föredömen i jämställdhetsarbetet.
Posten erbjuder en mängd möjligheter för övertalig personal inom Svensk Kassaservice enligt överenskommelse med de fackliga organisationerna. Bland annat kan övertalig personal genom Posten Futurum som längst 18 månader med full lön få stöd vid jobbsökande och vid behov kompletterande utbildning med mera. Möjligheten för övertalig personal att ta del av detta omställningsstöd ska vara lika för kvinnor och män.
Det är Postens styrelse och ledning som har ansvaret att hantera personalreduktioner inom Posten på ett bra sätt. Jag kan i dag inte se några skäl till att vidta några särskilda åtgärder med anledning av det sätt som bolaget sköter detta. Jag har dock för avsikt att följa utvecklingen framåt.
Intressenter
Frågeställare
Ställd till
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
