Anslaget till SEI
Skriftlig fråga 2011/12:293 av Ernkrans, Matilda (S)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2012-01-12
- Anmäld
- 2012-01-16
- Besvarad
- 2012-01-18
- Svar anmält
- 2012-01-18
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga
2011/12:293 Anslaget till SEI
av Matilda Ernkrans (S)
till miljöminister Lena Ek (C)
Stockholm Environment Institute, SEI, bildades av den svenska regeringen 1989 och har sedan dess arbetat upp ett mycket gott anseende internationellt som en oberoende forskningsbas.
SEI har nu kontor förutom i Stockholm på sex platser i världen och bedriver policyinriktad forskning som citeras globalt. SEI är en svensk framgång som vi kan vara stolta över.
Nyligen beställde regeringen en granskning av SEI:s kvalitet från Statskontoret. Granskningen gav ett resultat som kan sägas vara mycket förväntat och förutsägbart. Forskningen håller ”en hög internationell vetenskaplig kvalitet och relevans” (prop. 2011/12:1 UO:20).
Tidigare fanns SEI:s anslag under en egen post i budgetpropositionen men nu har anslaget bäddats in i andra forskningsanslag.
Kan miljöministern redogöra för om resurserna från den svenska regeringen till SEI minskat för 2012 jämfört med 2011?
Svar på skriftlig fråga 2011/12:293 besvarad av Miljöminister Lena Ek
Svar på fråga
2011/12:293 Anslaget till SEI
Miljöminister Lena Ek
Matilda Ernkrans har frågat mig om jag kan redogöra för om resurserna från den svenska regeringen till SEI minskat för 2012 jämfört med 2011.
Anslaget för Forskningsrådet för miljö, areella näringar och samhällsbyggande (utgiftsområde 20, anslag 2:2 Forskning) har ökats med 11 928 000 kronor för finansiering av Stockholms internationella miljöinstitut (SEI) som tidigare finansierades via anslag 1:8 Stockholms internationella miljöinstitut. Medel i motsvarande omfattning har överförts från anslaget 1:8 Stockholms internationella miljöinstitut.
I Forskningsrådets för miljö, areella näringar och samhällsbyggande (Formas) regleringsbrev för 2012 ska Formas utbetala 17 000 000 kronor till SEI för institutets basfinansiering. Medlen får också användas för samfinansierad forskning och för nationell finansiering av EU-projekt.
Anslaget för SEI har således ökat med drygt 5 000 000 kronor för 2012 jämfört med 2011.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.