Anslagen till högskolor och universitet

Skriftlig fråga 2011/12:596 av Högman, Berit (S)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2012-05-23
Inlämnad
2012-05-23
Besvarad
2012-05-30
Svar anmält
2012-05-30

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 23 maj

Fråga

2011/12:596 Anslagen till högskolor och universitet

av Berit Högman (S)

till utbildningsminister Jan Björklund (FP)

Det går ett envist rykte runt om i landet att regeringen har för avsikt att i höst göra neddragningar på ett antal högskolor och/eller mindre universitet för att få ekonomiskt utrymme till läkar- och tandläkarutbildningen.

Då ett sådant agerande inte skapar någon som helst möjlighet för högskolor och universitet att ha en långsiktig och seriös planering, utgår jag ifrån att detta rykte helt är taget ur luften.

Min fråga till utbildningsministern är:

Avser utbildningsministern att verka för att i höstens budget, utan att ha haft dialog med högskolor eller universitet, medel dras in för att kunna finansiera annan utbildning på andra orter?

Svar på skriftlig fråga 2011/12:596 besvarad av Utbildningsminister Jan Björklund

den 30 maj

Svar på fråga

2011/12:596 Anslagen till högskolor och universitet

Utbildningsminister Jan Björklund

Berit Högman har frågat mig om jag avser att verka för att i höstens budget, utan att ha haft dialog med högskolor eller universitet, medel dras in för att kunna finansiera annan utbildning på andra orter.

Flera myndigheter har gjort bedömningen att efterfrågan på sjuksköterskor, läkare och tandläkare kommer att vara större än tillgången om antalet utbildade ligger kvar på samma nivå som i dag. För att möta arbetsmarknadens behov av utbildad personal gjorde regeringen i budgetpropositionen för 2012 bedömningen att sjuksköterskeutbildningen successivt bör öka med minst 700 nybörjarplatser, läkarutbildningen med i storleksordningen 250 nybörjarplatser och tandläkarutbildningen med i storleksordningen 40 nybörjarplatser.

Finansieringen av denna utbyggnad föreslogs framför allt ske genom en omfördelning av resurser mellan lärosäten.

Samtliga lärosäten som har examenstillstånd för någon av dessa tre utbildningar inbjöds i januari 2012 till ett möte med företrädare för Utbildningsdepartementet där förutsättningarna för att öka antalet nybörjarplatser diskuterades. Vidare har Utbildningsdepartementet under våren haft ingående dialoger med 27 universitet och högskolor bland annat om en eventuell utbyggnad av utbildningar inom vårdområdet.

Jag är angelägen om att omfördela platser i högskolan för att möta efterfrågan på fler yrkesverksamma inom hälso- och sjukvårdsområdet.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.