Ändringar inom polisutbildningen
Skriftlig fråga 2006/07:1270 av Pethrus Engström, Désirée (kd)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2007-05-29
- Inlämnad
- 2007-05-29
- Besvarad
- 2007-06-07
- Svar anmält
- 2007-06-07
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 29 maj
Fråga
2006/07:1270 Ändringar inom polisutbildningen
av Désirée Pethrus Engström (kd)
till justitieminister Beatrice Ask (m)
Måndagen den 21 maj fick polishögskolan se ett utkast till hur den nya polisutbildningen ska läggas upp från och med våren 2008. Enligt Dagens Nyheter den 22 maj finns i detta utkast inte längre de formuleringar med om jämställdhet och förståelse för andra kulturer som tydligt uttrycks i den nu gällande utbildningsplanen. Den sex veckor långa kursen i hatbrott har enligt uppgift tagits bort och i stället tycks man prioritera utbildning i ämnen som trafikbrott och civilrätt.
Det uppges att man i den nya planen inte nämner frågor som rör jämställdhet, hatbrott, hedersrelaterade brott, rasism och homofobi som viktiga ämnen. Det känns mycket förvånande och märkligt om polishögskolan i framtiden inte kommer att prioritera dessa viktiga frågor.
Mot bakgrund av ovanstående vill jag därför fråga justitieminister Beatrice Ask:
Vad avser ministern att göra för att säkerställa att polishögskolan behåller sin tydliga målsättning om att förmedla kunskap om hatbrott, genusfrågor och hedersrelaterat våld?
Svar på skriftlig fråga 2006/07:1270 besvarad av Justitieminister Beatrice Ask
Svar på frågorna
2006/07:1216 Hatbrottsutbildning på polishögskolan
2006/07:1244 Hatbrott och hedersrelaterade brott i polisutbildningen
2006/07:1269 Den nya polisutbildningen
2006/07:1270 Ändringar inom polisutbildningen
2006/07:1276 Hatbrott och jämställdhet i polisutbildningen
Justitieminister Beatrice Ask
Lena Olsson har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att kunskaperna om hatbrott bland polisstudenter inte ska minska i framtiden.
Karl Gustav Abramsson har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att stärka kunskaper om hatbrott och hedersrelaterade brott i den framtida polisutbildningen.
Tina Acketoft har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att säkerställa att polisutbildningen i fortsättningen kommer att förmedla gedigen kunskap också om hatbrott, olaga diskriminering, hedersrelaterade brott och jämställdhet.
Désirée Pethrus Engström har frågat mig vad jag avser att göra för att säkerställa att polishögskolan behåller sin tydliga målsättning om att förmedla kunskap om hatbrott, genusfrågor och hedersrelaterat våld.
Ulf Holm har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att en hög utbildning om hatbrott, jämställdhet och hedersrelaterat våld finns med i polisutbildningen framöver.
Samtliga frågor är ställda mot bakgrund av uppgifter i medierna om att Rikspolisstyrelsen planerar att göra större förändringar av hatbrottsutbildningen. Jag har därför valt att besvara frågorna i ett sammanhang.
Det är självfallet av central betydelse för polisverksamheten hur grundutbildningen för poliser är upplagd. Det var därför som alliansen kort efter sitt tillträde tillkallade en utredare med uppgift att se över hela polisutbildningen. Syftet är att säkerställa att enskilda poliser och polisorganisationen som helhet motsvarar de krav som ställs på polisverksamheten och på de förhållningssätt som ska styra arbetet.
I uppdraget ligger också att utredaren ska granska dagens polisutbildning vad avser antagningskrav, rekryteringsprocess och grund- och vidareutbildning. Utredaren ska vidare kartlägga och analysera de behov och förväntningar som finns på polisorganisationen i fråga om etnisk mångfald, jämställdhet, polisverksamhet i glesbygd och i storstad och en breddad rekrytering till polisyrket. Utifrån de identifierade kraven och granskningen av polisutbildningen ska förslag lämnas till hur den bör reformeras.
Naturligtvis ska poliser ha goda kunskaper om hatbrott och hedersrelaterad brottslighet. Det har regeringen markerat till exempel genom att hatbrotten har tagits upp särskilt i regleringsbrevet för polisorganisationen. Därutöver har Rikspolisstyrelsen i regleringsbrevet fått i uppdrag att vidta åtgärder för att öka polisens kompetens och förmåga att förebygga, upptäcka och utreda hedersrelaterad brottslighet.
Enligt Rikspolisstyrelsen bygger uppgifterna i medierna om förändringar av utbildningen om hatbrott på ett missförstånd. Styrelsen har inga planer på att ta bort eller förändra innehållet i utbildningen om hatbrott. Vidare ska liksom hittills jämställdhetsaspekter iakttas och främjas under hela utbildningen. De justeringar som gjorts i avvaktan på utredningen En polisutbildning för framtiden berör inte dessa ämnen.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

